str. 268
ouřad krajský žádají o miloslivé sproslředkování, by opáčené stavení školy aspoň pod střechu přišlo, tak aby nad to, oo již vystaveno jest, neteklo a nepršelo a tudy všechno zase nehynulo. V Střeniei dne 30 Šep-tembris 1788. Jan Vejda. Jan Minář. Jan Kmošek. Maiěj Sajdl. Václav Beneš.
Krajský úřad uznávaje chudobu obce dopsal dne 20. října t. r. správě panství: „als versieht man sich, dass das Nöthige von der Obrigkeit um so mehr hiezu bestritten werde, als dieselbe als Obrigkeit u'nd Patron die Baumaterialien und die Auszahlung der Handwerker mit allen übrigen Schulerfordernissen zu besorgen, die Gemeinde aber die Hand- und Zugarbeit zu bestreiten hat."
6. 1789 d. 8 ledna v Chrudimi. Krajský hejtman uvádí ve známost dvorský dekret o dodávání dříví pro školy a o pokutách pra nedbalou školní návštěvu. — Jejich Majestátnost prostředkem dvorského listu od 14 Decembris 1788 opěllivě naříditi ráčila, že potřebné dříví k otopení tak dobře při starých již pozůstávajících školách, kde žádný obzvláštní obyčej nepozůsiává, jakož i taky při těch vnově vystavených školách od patrona, vrchnosti a obcí, kterýchžto dělí tam přidělené sou, dáváno býti má a sice následujícím spůsobem, že obce jejich díl skrze kácení, udělání a přivezení dříví ke škole, patron a vrchnost ale takové dávání dříví stejným dílem vybejvati mají. Kde ale ten spůsob-pozůstává, že děti samy dříví po polínku do školy nositi musejí, to se zapovídá a změňuje se na následující spůsob totiž, aby takové dříví od dětí více do školy nošeno nebylo, nýbrž, obce mají takové dříví nechati ke škole dovážeti. Dálejc skrze nadmíněný dvorský list se nařizuje, že z oného dvojnásobního peníze, které ti rodičové, jenž jejich dítky do-školy posílati nechtějí, platiti a skládati povinni sou, jedna polovice školnímu uöitelovi jakožto jemu patřící mzda dána býti, druhá však polovice pokaždý k školnímu skladu odváděna a od král. krajského ouřadu obstarána býti musí. A poněvadž na tento školní peníz řádný počet veden býti musí a ony pokutní peníze od V4 léta ke J/4 letu zemskému gaber nium odeslané býti musejí, pročež tedy všem magistrátům a představeným se nařizuje, aby 1. školy s potřebným dřívím dle naddotčeného předpisu zaopatřené byly, pak aby 2. vybírání školního platu s následujícím doložením obstaráno bylo, aby jedenkaždý otec (chudobní se vyjímaj) za své k škole schopné děti, nechť ony do školy chodily neb ne, skrze 46 neděl ročně školní plat zaplatiti bez dálky povinen byl ; ten však, který své děti bez důležité příčiny a z nedbalosti od školy chození zbavil, ten má hned k dvojnásobnímu školnímu plalu přidržen býti. V Chrudimi dne 8 ledna 1789. Jan Půlpán.
Opis přílohou k podání ze dne 16. září 1790 zde č. ]?.