Předchozí 0360 Následující
str. 349

na kterém by slussne a bezpecžně pozůstati můhl. Ponewadž Sskola gest gistý a welmi potřebný dýl Služebnosti Boskeg, odkudžto y Pani farary pocházegj Před Wánoczý Sskolnýk obycžegne po faře Oplatky roznosýwá, kdežto každý Messtian, Zákupný Rychtář a Sedlák gemu dáti má den. 2\ nebo kolácž dobrý, každý hoffer chalupnyk den. 1. Podludnyk Babku. Z Aecidentij od Pana farare také se gemu gistý dýl dostawa, yakossto: od každého Křtu ze wsy den. 2. od městského den 1. Od Zwonenj den. 6. Z offery každé tretý penýz: od wigitj tolikéss, Canturu Sskolnýk proto aby neneyhorssý mel, o to se starati bude, žeby se wrchnost nanj pry Prytomnosti někdy Panůw pratel swych pochwaliti mohla, czož budeli, tehda Sskola Ssatkamy také skrz Wrchnost časem swým zaopatřená a fedrowaná bude. K tomu také Sskolnýk bude moci své obzwlasstní Re-cordatiae po Meste mjwati 1. Na S° Martyna. 2 Na S. Katharynu, 3. na S° Mykulasse. 4. Na Try Krále yak se ryka z hwezdau. 5. O Swatém Blažegi. 6. Na Sů Dorothu, A na gine dny, yakby rozuměl Sskolnýk, ž& se y ginde obycžey ten zachowáwa. Též má Sskolnýk swé Orácý Země a Luky na Nowomestskem Poli. Na Země se wysjwá wýeze méně Luken pett. Seno zprodati může wycze mene za ssest Zlatých.«

Za tím následuje podrobné sepsání důchodků farářových, rektorových a od r. 1608 i kaplanových dle jednotlivých obcí, k církvi kysucko-novoměstské přifařených. Obce tyto jsou: »Brodno, Budethýn Podhradie, Ghumecz, Dywina Weliká (Nowé a Brezowé, s poznámkou: >Tato Dědina Trema gmeny se nazjwa, podle spůsobu a času se osazowanj . . .«) Luky, Lalinek, Wranie, Rudina dolný, Rudina horný, Rudina Walaská, Nestussa,. Ochodnycza, Dubie, Dunayow, Čzátčza, Rakowá, Krásno, Léskowecz, Po-winná, Lehota, Radolá, Lopussná, Osskerda, Snežnycza, Zadubnycze. <

@NZ@Otázky a odpovědi

* Čeští muzikanti v cizině. (J. B.) V Bazaru (něm.) XII. 390. Böhmische Musikanten. Tento článek postačí.    Zbt.

* Shakespeare a naše české pohádky. (Phstud. B. V.) Thema toto zajímavým způsobem již probral Ks. (Dr. V. Tille) ve feuilletonu, Nár. Listů, 1896, odp., č. 196, ukazuje, kde v našich lidových pohádkách se vyskytují shody s Shakespearovými hrami.| Ghcete-li se vydati teda na studie o této látce, dlužno seznámiti se napřed s rozpravou Tulovou.

    Č. Zíbrt.
* Zlodějský palec. V zemském arch. král. Českého jest opis listiny z registratury okr. soudu Chomutovského (28. února r. 1614), v němž starší řemesla mlynářského přimlouvají se za nápravu cti Ondřeje Jíisentrata, jejž dříve obžalovali z čarodějslví, že prý si koupil zlodějský palec, aby mohl neviditelně krásti. Gin jeho, kterého se jako učedník dopustil, nezkušeností a zachovalostí jeho omlouvají; seděl však přece 4 dni ve vězení. Kdo zná podobné pověry a názvy?    Dr. J. Zítek.

Předchozí   Následující