str. 415
Do třetice všeho dobrého; proto stůj zde variant hry >na království«, jak se hrávalo v Bydžovsku : Před svatým Duchem v neděli zvolí se šest mládencův a šest družiček, král, královna a biřic a chodí po vesnici. Nejstarší mládenec nosí talířek, na kterém má věneček, a vybírá příspěvky »na království«. V sobotu svatodušní pletou družičky korunu u královny. V pondělí svatodušní sejdou se všichni u krále a jdou pro královnu ; družičky nesou upletenou korunu a když vejdou do světnice, posadí králi korunu na hlavu; pak jdou v průvodu na náves. Biřic vyleze na strom a počne vyvolávati: Já birda na tom topole, svolávám skotáky a skotačkj s pole, aby domů hnali, na království si se mnou hráli. Jesli domů nepoženou, na království si hrát nebudou. Vivát! Hudebníci zahrají písničku.
Biřic pak pokračuje ve vyvolávání a zároveň přidává: Hele, hele! brabec sedí na kostele; spad dolů a zabil 300 panskejeh volů. Děkujle Pánu Bohu, žé ste se najedli panskejeh volů... K Markovům dáme šátek, že je tam začátek ; a eště k tomu schody, že maj' blízko do hospody. K Ulrichovům dáme bochník chleba, že tam sou hodni voba ; eatě k tomu plachtu jetele, že si jejich koníčky skáčou vesele. K Markovům do chalupy dáme poleno, že by si Marek dal pro krejcar vrtat koleno. K Pe-tráčkovům dáme růžičku, že odtamtud máme družičku. K Petříkovům dáme vale, že odtamtud máme pana krále. K Baršovům .dáme klec, že tam je zbrklej švec. K Tobolkovům dáme putnu vody, aby si umyli pořádně nohy. Ke Kulichovům dáme hadi (sic !), že se Kuliäka s každým ráda vadí. Kuželce dáme jehňata, že je to ženská moc hubatá. K Brzá-kovům dáme rožeň vína, že tam maj' hodnýho syna; a eště k tomu hájovnu, že odtamtud máme paní královnu. K Novotnejm dáme podvaly, že když jsme vybírali, před námi zavřeli. K Noskovům dáme hodiny, že tam maj' slepý kobyly. Ke Klímovům dáme lejčí, že Klímka málo smejčí. K Pazderkovům dáme buben, aby nám zabubnovali, až tamtady pudem.
Biřic ukončí, sleze se stromu, opáše se šavlí a vytasiv ji setne králi korunu královně do klína. Pak rozseká (biřic) korunu a dá každé družičce po kousku, načež odvede hudba celou společnost do hospody a hraje k tanci. Když se kousek přetancoval, uvede biřic »království« a posází za konšelský stůl, kde se připíjí. Na ukázku uvedu dva přípitky. Nejstarší mládenec připíjí nejstarší družičce: Když sem šel vokolo Jehlice, visely tam na plotě střevíce, neměly kramfleky ani špičky, to byly nejstarší družičky. Ta odpoví: Když sem šla vokolo Lhoty, visely tam na plotě kalhoty, neměly límce ani nohavice, to byly nejstaršího pana mládence. Následují přípitky ostatních mládencův a družiček, při čemž bývá dosti žertů. Potom se dají do tance a zábava trvá pozdě do večera, kdy odchází mládež domů. (Volanice.)