Předchozí 0425 Následující
str. 414

sejdou se hoši a radí se, kterého chlapce mají voliti za krále a dívku za králku. V neděli svatodušní vyhledali kvěliny doma i na lukách a upletli pro pana krále korunu. Odpoledne vozili hocha — skotáka — v pytli zavázaného (říkali mu hounivár) dům od domu; hoch napodobil hlasy různých zvířat. Při tom se vybíraly příspěvky na výlohy slavnostní. V pondělí svatodušní chodili mládenci s věnečkem na talířku do stavení, kde měli děvčata, a »vybírali příspěvky«. Po požehnání sešli se hoši u krále, dali mu korunu na hlavu a šli pro králku, u které byla již děvčata shromážděna a za družičky ustrojena.

Potom se ubírali v průvodu s králem a králkou, nad kterými byla nesena »nebesa«, hudba v čele vyhrávala pochod, k velké lípě, jež stojí uprostřed vesnice. V koruně košaté lípy byl spletený koš, do něhož biřic vylezl po žebříku a začal vyvolávati : »Já biřic na tom kole, svolávám skotáky a skotačky s pole, aby domů hnali, na pana krále a paní králku si hráli. Jesli domů nepoženou, na pana krále a paní králku si hrát nebudou. Vivát — páni muzikanti! Když jsem šel skrz Pardovice, visela tam černá jalovice ; půl jsem si vzal, půl jsem tam nechal. Když přicházím k lesu, vidím, co to nesu, bodejž to kozel vzal, že sem ji celou nevzal. Vivát, páni muzikanti! Hele, hele, hele! Brabec sedí na kostele. Spadne-li dolů, zabije 300 polskejch volů. Děkujte, sedláci, pánu Bohu, že ste se najedli masa z polskejch volů. Vivát, páni muzikanti!«

Dokončí a předčítá každé rodině v obci »přidánek«, v kterém vyznačí něco zvláštního; na př. Krupkovům přidáme zvoneček, že maj' pěkně umetenej dvoreček; eště k tomu kus věnce, že odtamtud máme pana mládence. Bergrovům dáme kabát, že by potřebovali opravit barák. Panu správci dáme máje, že se k němu jde jako do ráje ; eště mu přidáme žbán, že je hodnej, uznalej pán. Vackovům dáme tucet jehel, aby se tak často nevopíjel; eátě k tomu votep lenu, že má hodnou a spořádanou ženu. Žižkovům dáme litr vína, že se ve svým řemesle dobře vyzná; eště k tomu růžičku, že odtamtud máme pannu družičku. Strna-dovům dáme pilu, že bere na boty špatnou míru ; eště k tomu sklenci, že od něj každá bota tlačí. Vivát, pani muzikanti !*)

Když každému v obci něco přidali, při čemž některý »přidánek« jest hodně směšný, sleze »biřic« s lípy, postaví se před krále a říká po třikrát: »Otče, otče, otče náš! Pane králi, hlavu dole máš!« Potom dřevěnou šavlí shodí králi korunu, kterou králka chytí do klína. Biřic odskočí a jde do hospody a ostatní kráčejí za ním v průvodu. Tam tančí několik kousků; potom si obsednou stůl, mládenci s jedné, družičky s druhé strany, připíjejí s-i a říkají rozličné přípitky, každý mládenec své družičce a ta jemu, při tom jim zahrá hudba intrády. Tím jest asi celá hra skončena ; dospělí tančí dál a tanec trvá mnohdy až do rána. Místy práskají skotáci biči po celou noc, aby prý zahnali ze vsi všechny čarodějnice.


*) V Střezeticích vyvolával „biřic" v pondělí svatodušní odpoledne na náysi, kde míval obyčejně pod stromy „boudu".

Předchozí   Následující