Předchozí 0437 Následující
str. 420

metech byla z dívek nejnadanějších, leč v kreslení nikterak nevy-n i k 1 a.*) A přede v malé Růžence dřímal nevšední kreslířský talent, jejž škola tlumila. Tehdejší kreslení nebylo nikterak zábavné, způsob vyučování byl suchopárný, nepěstil vkus a neušlechťoval krasocit. Kreslení bylo v té době pravou mukou mládeže školní. Také se kreslení nepřikládala větší důležitost, aspoň ne taková, jako předmětům jiným.

Paní Vrzáková sama o tom takto vypravuje: »Co se týče kreslení, nebyla má známka nejvýtečnějši. a jsem jista, že kdybych měla ty vzory, které na vajíčkách maluji, převáděti na papír, že by to velmi smutně dopadalo. Co se malování týče, pokoušela jsem se o to ještě chodíc do školy pozorováním své matinky, která nám dětem pro radost před svátky velikonočními pomlázku malovávala, ale brzo nám tu práci přenechala. Malovávala jsem v tom čase vajíčka každého roku, avšak s opravdovou chutí a láskou teprve po svatbě své, ježto jsem právě u svého manžela, mlynáře v Kam. Malíkově, opravdový zájem pro svoji nepatrnou dovednost shledala A tehdy teprve počala se mi pomlázka dařiti a vzorky se mi v hlavě tvořily jeden po druhém, že jsem je sotva stačila na vajíčka převáděti, avšak dle předlohy nějaké nemalovala jsem je nikdy.«

Způsob, jak pí. Vrzáková malování vajíček provádí, jest následující: Lampička, naplněná lihem, poklopí se obyčejným květníkem, v jehož dně jest uprostřed proražený kulatý otvor. Na tento otvor klade se mistička s obyčejným žlutým voskem. Po straně květníku musí býti ještě jiný otvor, aby pod květníkem lampička nezhasla. Vosk musí býti při práci přiměřeně rozbřatý. Málo tekutý vosk dobře na vajíčku nechytá, příliš rozpálený pak se roztéká — kresba by byla rozbředlá. Avšak i vajíčka musí býti při malování vlažná, nikoli studená, ani horká. K malování bére se špendlíček s malinkou hlavičkou, by čárky byly tenounké, jemné a zapíchne se do obyčejného plného brku. Hlavička špendlíku namáčí se do roztaveného vosku a kresba počíná. Kresba musí býti jistá, přesná a rychlá, žádné chybné čárky nesmí býti, neboť, byť i chybná čárka, se odstranila, přede na tom místě již barva více nechytí. Třeba k tomu připomenouti, že malují se vajíčka již předem na tvrdo uvařená. Když jest malování skončeno, barví se vajíčka, vždy několik najednou, v barvě v nějaké nádobě k tomu již přichystané. Když barva již dosti chytila, vyndají se vajíčka lžicí a nechají se oschnouti po obou stranách, načež se jemnou utěrkou náležitě osuší. Nyní se vajíčka nad kahanem nahřívají a vosk se čistým pláténkem s povrchu stírá. Tím jest krášlení vajíček ukončeno. Některé malířky vesnické seškrabují vosk s povrchu vajíčka nožem. Jest to však práce hrubá.

A nyní ještě několik slov o rázu kresby pomlázky malíkovské po stránce ornamentální. Eaní Vrzáková dovede sice stejně obratně a důmyslně různé motivy ornamentální na křehké ploše vajíčka z pouhých teček a čárek sestavovati a komponovati, (viz na př. na obrázku to roz-


*) Ve škole jarošovské mívala z kreslení známku dostatečnou, ve škole bed-nárecké pak dobrou.

Předchozí   Následující