Předchozí 0357 Následující
str. 349

nic nepomůže, že tato a jiná urozená paní nosila kotilion, žampr, sack, kanduš, Bauernbeltz, švejdský kožich, karsetl, švedlan, Rossin, kanduš-beltz, mantilion, manterle, Polischen Beltz, karsetel-mieder, schlůngen-mieder, evangelische můder, duppelle můder. Aniž také nepomůže Balatinel čepec, vysoký čepeni, netopejrový křídlo, šifličkový čepec, Taghauben, Schloffhauben, Nochthauben, Tachelhauben a co více těch ďábelskejch nástrojů, o kterejch slaré, české matrony nic nevěděly, jak staré malování ukazuje, ale sprostě v poníženosti živy byly, s dobrými skutky slávu nebeskou dobejvaly ; ale tito naše vystrojené, strakaté, kadeřavé, klíštkami přičmouzené sojky celej rok Slova Božího neslyší, sotva den sváteční mši svatou, poněvadž od rána blíž poledne v šněrování kšírování, utahování, špendlení, vlasů připalování a na sobě kliků háků, láry fáry zavěšování čas mařejí . . .

Však vídáme, kde ňáká slavnost s odpustky se koná, ty mrto- a vrto-hlavé ovce málo se najíti dají, o postech naprosto nic nedržejí a pravějí: že z mouky potravy jim nadejmání, mdlé žaludky působí; o almužně málo vědí, protože ty kurtyzánské oděvy mnoho stojejí. Žádá-li kterej chudobný urozenou paní za almužnu, k němu praví: > Naděl vás Pán Bůh, tatíku, nic tu neníN Tak tu nic není, však nevíš sama, kolik šátků všelijakejch barev v tvej přiskřinkách se nachází. »Nic tu není, jděte s Pánem Bohem !< Nic tu není —- krajky holanské a englické, a jiné všeliké nástroje na to smradlounské tělo se nachází. »Nic tu není, přiďt& podruhy !< Tak nic tu není? Však psíkové ležejí na seslích a mají pečenky nakrájený, nad nima vzívají, jsouce nažraný. »Nic tu neníN Tak když tu nic není, řekne někdy Kristus Ježíš k vám, vystrojené modly : . . . Tak jděte ve jménu všech cukrlů, šarmontlů, s těma koteliony, kanduši, adriany, do ohně věčného . . .

Taky v tom naše křesťanské ženy následujou dcer Siónských, mnohá co vidí na některej od stavu, již to míti musí a nepozorují konec, že z toho pochází kyselosti, hněv. Pravějí od stavu paní, když tak městky se nositi mohou, v samým hedbávím, zlatě, stříbru, jim zle nemusí bejt, ať všeliké platy na ně se ukládají.«

František Tischer:

Zpráva ovčáků panství Chudenického pro úřad vrchnostenský r. 1735.

Následující mistři ovčáci uznávají za dobré, aby pro zachování ovčího dobytka, do lízání uvedené koření dáváno bylo: Mistr Chude-nický. Peluněk, puškvorec a zralý suchý jalovec, vše dobře utlučeno, item mateřídoušku, pro starý dobytek. Item pro jehňata, volšovec (něm. Lungenwurzel), okolo sv. Jana trhaný, než seno se seče; musí se i s kořenem vytrhnouti, usušiti, potom ale na prach utříti. Jest to velice dobrý


Předchozí   Následující