str. 170
V bibliothece Musea království českého, jež vedle známého exempláře Severinova Kuchařství u šk. rady AI. Jiráska (píše o něm Dr. Z i k, W i n t e r, viz dále) řadí se ku vzácným unikátům staročeským.
Kdo se chce poučiti, jaký ráz měla česká kuchyně za starých dob, jaké mívali naši předkové knihy kuchařské, jak soudili lékaři o jídlech a pití a jak se pletli do kuchařství, jaké nádobí stávalo na stole staročeském, co se jídalo obyčejně a co při hodokvasech, jak si vedly staročeské kuchařky — o tom všem dočteš se ve výborné knize školního rady prof. Dra Zikmunda Wintra, »Kuchyně a stůl našich předků, líčení dějepisné ze XVI. století*, v Praze, 1902, nákladem Dra Frant. Bačkovského.
Koho by zajímalo, jak se chovali naši předkové u stolu a při pití, jaké měli mravy i nemravy, jaké stolní řády a návody ke slušnosti, o tom sebral podepsaný zprávy a sestavil mosaikové obrázky v knize >Poetivé mravy a společenské řády při jídle a pití po rozumu starých Čechův«, v Praze, 1890, nákladem J. R. Vilímka.
Dr. Winter tedy poučí o kuchařských knihách staročeských. Jeho popis slovný doplní se v této knížce třemi obrázky titulních listů těchto knih kuchařských. Obrázky mají dvojí zajímavost: předně pěkně znázorňují, jakou měly podobu knihy ty, a po druhé vlastně zachovaly nejsprávnější představu, jak si staří zařizovali krby, rošty, jak a kde pekli, vařili, kuchařili, jakých nástrojů a jakého nádobí při tom užívali. Kdo by chtěl snad podrobněji obírati se obsahem knih těchto, přijme za vděk, že v závorce přidávám signatury bibliolheky Musea království Českého.
Vyobrazení na str. 168. znázorňuje práci v kuchyni staročeské, jak ji vyobrazil Pavel Severín z Kápí Hory na titulním listě »Kuchařství«, knihy vytištěné v Starém Městě Pražském, tu sobotu před první nedělí postní, Léta Páně 1535 (signatura mus. 28. G. 33.). Kniha byla pak r. 1540 znovu vydána. Tu sluší srovnati, co píše Dr. Z. Winter
0 exempláři AI. Jiráska.
Severinovy knihy použil Jan Kantor, vydávaje r. 1553 ve slavném Starém Městě Pražském nově >Kuchařství«, jehož titulní list s vyobrazením kuchyně v první polovici věku XVI. spatřuje se na str. 169 (signatura mus. 28. G. 9.). Knihu Kantorovu celou přetiskl podepsaný ve věrném napodobení úpravy tisku staročeského nákladem F. Šimáčka r. 1891.
Slavný alchymista staročeský, známý z důkladných studií odborných od Otakara Zachara Bavor Rodovský z Hustiřan, vydal r. 1591 znova recepty Severinovy i Kantorovy knihy kuchařské a věnoval toto >Kuchařství* (viz vyobrazení na str. 171) paní Kateřině, rozené Přepické z Lichumburku, pozůstalé vdově po Vilémovi starším Malovcovi z Malovic, na Valečově a Kolodějích (signatura mus. 28. G. 8.). Snad přijde vhod
1 vyobrazení staročeského pána, který si na svém kuchařském umění nemálo zakládal, ale pilně návody ze Severina i z vydání Kantorova opisoval (viz na str. 173.).
Pokrok kuchařského umění ve stol. XVII. jeví se již na vyobrazení kuchyňského zařízení a kuchařské práce, jak podle pokynů Jana Amosa