Předchozí 0179 Následující
str. 160

věčně. Kterýžto křest dnes o 8 hodinách dopoledne konán bude. Do milostivé ochrany Boží vás poroučím a zůstávám až do smrti upřímný kmotr Václav Novák z Drakaöovic. Adressa: Tato má ponížená kmotrovská žádost náleží slovutnému a bohabojnému muži a mně mnoho váženému, panu kmotroj Josífkoj Vyskočiloj k uctivému dodání do Aurzetitz.

    Antonín Blažek.
* Lidové kroje pro Národní Divadlo v Praze r. 1882. Přípisem ze dne 18. září 1882 oznámil intendant p. Dr. J. Škarda ředitelství pro-zatimného divadla, že dal zhotoviti do »Prodané nevěsty« nové kostumy pro mužský sbor, a sice 22 čepice vydrové, 22 páry kožených kalhot, 22 punty neb lajblíky, 12 kazajek a 22 kopný, kteréž kostumy daroval zemskému divadlu s výslovným vyhrazením, že jich ředitelství užívati bude jen v. kusech, které hrají v okolí plzeňském, poněvadž šat byl specificky plzeňský a nehodil se do jiné krajiny. Správa divadelní vzdala panu Dru. Škardovi písemné díky za tak cenný dar. Srv. K. Kadlec, Družstva král. Českého zem. a Národního divadla. Praha 1896, str. 159.    V. Ř.
* Poklad na Kostelci. Nedaleko Borotína na vršku nad Novým Kostelcem stojí prastarý kostelík Narození Panny Marie, někdy farní. Pod kostelem bývala někdy ves Zelený Kostelec, ale lid se domnívá, že tu byl bohatý klášter a veliké město a že kdesi jsou tam skryty poklady. Kdysi kopali prý na hřbitově u kostelíka chalupníci z okolní vesnice, až přišli na železné dvéře. Radostí zajásali, ale radost změnila se v hrůzu, když na dveřích spatřili zřetelný nápis: »Prachzatracené duše ! Kdo sem nic nedal, ať odtud ničeho nebéře !" Vykopanou jámu zaházeli a od té doby nikdo o poklad se nepokoušel. A přece poklad na Kostelci byl! Dne 23. června 1841 kopali u dvora jámu na vápno, při čemž našli 2205 staročeských penízků, označených českou korunou a písmeny W. K. bez letopočtu. Peníze ty dle předpisu odvedeny byly do c. k. mincovního úřadu.    Roman Cikhart.
* Staré průpovídky. Na desce starých městských práv nalezl jsem tyto zajímavé průpovídky: »Pověděl starej Pech, měj své a cizí nech.« Nebo řekla žena Pechová: »Ten nic nemá, kdo svého nechová.« Psáno dne 23. Februáru léta 1Í393. — »To město za belatku nestojí, kteréž nemůže zsto bejti, aby zaumysla hřešících vždy strestati nemohlo.« —¦ >Člověče, nemáš-li mozku v hlavě, tyto práva udělí rady tobě.« (Z archivu města Blatné.)    Jan Hille.
* „Stará poklona« = Bosí muka. V Mikoveově »Lumíru« (1855 II. 646) dočetl jsem se : Z přátelského dopisu p. Dr. F. Braunera vyjímáme následující. U panské cihelny nad Přemyšlením při cestě, která vede od Přemyšlení ke Kleeanům prokopávají dva rolníci z Veltěže pahrbek, na němž stará poklona (Boží muka) stojí.    Ferd. Pátek.
* Pověst o Žižkovi v Hoýeňoysi (srv. Český Lid XVI. 447-8) byla uveřejněna i s úvodem v Čas. Č. Musea 1871, 304-5 ve článku : Hanka a Dobrovský v poměru k sobě a k rukopisům Královédvorskému a Zelenohorskému, od A. J. Vrťátka.    J. Soukup.

Vydání a náklad firmy F. Šimáček v Praze. — Za redakci vůči úřadům odpovídá
Bohuslav Šimáček. — Otiskování článků dovoleno pou»e se svolením vydavatelství. —
Patisk se stíhá soudně. — Tiskem »Unie« v Praze.

Předchozí   Následující