Předchozí 0205 Následující
str. 186

více váží, že mohou to lékařstvím svým spůsobiti, aby člověk nikdá nestonal, ale vždycky zdráv byl, až by hodina smrti jeho přišla. A iak víceji chtějí uměti, nežli Šalomoun, ano i nežli svatý Pavel, kterýž i mrtvé křísil, i do třetího nebe vtržen byl, avšak mdlobám těla i nemocem poddán byl; Timotea svého nemohl zhojiti na žaludek, ale napomíná ho, aby nepil vody, než vína v skrovnosti užíval.

Svůj úsudek o bratrstvu vyložil Budovec široce ve svém spisu: Circulus horologii, v odstavci o pseudochemicích čili alchymistech.97) Vychází od stoupenců školy Theofrastovy, kteří touží po kamenu filo-zofském, jehož dotek bude chrániti tělo před každou pohromou a povede duši k dokonalosti, jakou poznali Adam a Eva v ráji před vyhnáním a jež způsobí zlatý věk v Apokalypsi předpověděný, kdy lidé budou umírati tiše bez nemocí naplnivše míru dnů svých. Podobné zásady šířila i fáma fraternitatis, jejímž obsahem se Budovec podrobně obírá a své námitky proti jejímu učení na podkladě biblickém rozvinuje. Na základě svých zkušeností na dvoře tureckém, kde se laké stýkal s Araby, popírá možnost, že by Arabové vynikali ve filosofii nebo v krásném umění nad křesťany, tak že by se tito od nich něčemu takovému mohli přiučiti, čím se bratři ve farně honosí. Arabové neznají ani počtářství, ani hvězdářství a ani zeměpis a samo jméno filosofie jest jim neznámo ; nebo když zvítězilo na východu učení Mohamedovo, nastal všeobecný úpadek v krásných uměních, takže Arabové neznají ani pořad časů oď založení světa. Proto nemohli také nikoho naučiti umění dělati zlato a zachovati lidské tělo bez nemocí, což ani sv. Pavel nedovedl, ač měl moc, mrtvé křísiti a což ani Šalamounovi dáno nebylo, ač předčí svou moudrostí všechny lidi od počátku světa až do jeho skonání jakožto mudrc mudrců v poznání věcí stvořených. Tajemství Božské jest pak sladčí nejusilovnějšího studia knihy přírody, jak hlásá žalm Davidův: Nebesa vypravují slávu Boží, a dílo rukou jeho zvěstuje obloha a bázeň Hospodinova jest žádoucnější nad zlato a nad množství zlatého kamení a sladší nad med i strď.

Sv. Pavel byl vtržen do třetího nebe a mohl by býti proto učitelem všeho lidstva o položení nebes, neboť nikomu jinému nebylo přáno, aby nebe spatřil a opět na zem přišel a s lidmi se stýkal. Měl moc nemocné uzdravovati a mrtvé křísiti a přec nedovedl Timotea, jehož jako syna svého miloval, uzdraviti, nýbrž dal mu pouze radu : Nepij již více vody, ale užívej vína pro svůj žaludek a své časté nemoci.

Prorok Isaiáš, který věští slavný příchod Kristův : Krále v okrase jeho uzří oči, praví sice, že po zhoubě světa nastane sláva Siona, kdež nebude ani nemocí ani hříchu, avšak odkud by bratrstvo své umění mělo ? Není to šálení se zlatým věkem ? I když souhlasí s názorem, že svět v brzku ztráví oheň, přece nemůže uvěřiti, že by nastalo takové


97) De cacochymicis, qui non contenti vere admirabili et divina illa legiti-maque ad usům medicinae arte chymica, novas revelationes extra et contra Dei verbum ex phantasmatum suorum Alembico destillare, atque inde aurea secula in ttrris et metamorphosin quandam rerum omnium inprimis hominum incau-tioribus et sui similibus persuadere nituntur. Unde a veris chymicis, ne in odium inducatur tam excellens ars, non tolerandos, sed palam refutandos esse requiritur. Str. 243—258.

Předchozí   Následující