Předchozí 0356 Následující
str. 337

»My poledne zvoníme , . .«

Obchůzka chlapců Bochořských s klepačkami na pažijové dni 1906.

Byl u nás rozšířen (jak jsou doklady od XVI. stol.) velikonoční obyčej, choditi na pašijové dni, kdy se od Gloria na Zelený čtvrtek nezvoní klekání ráno a večer i Anděl Páně v poledne, dům od domu s klapačkami a řehtačkami a řehtati (rechtati, rachati, klapati) s popěvky: »A ty nevěrný Jidáši, co's to učinil . . . .« Viz texty, nápěvy, líčení obchůzek dětských v Českém Lidu II. str. 606. ad, IV. str. 330. ad.

Bartoš,'Naše děti str. 301. popisuje obchůzky takto: Chlapci klepajíce, na chvilku přestanou a zpívají : »My poledne zvoníme, tím památku činíme, že Kristus Pán pro nás umřel a pro nás na kříži pněl. — On smrt hořkou podstoupil, by nás hříšné vykoupil, a naše nepravosti ráčil on na se vzíti. — Protož, milý křesťane, modli se Anděl Páně, aby nás Bůh vždy zachoval na přímluvu Marie.«-------

Nebo: »Poledne zvoníme, Jidáša honíme, co's, Jidáši, co's to učinil, že's svýho mistra židům prozradil. Voni ho jali, ukřižovali, na Veliké pátek do hrobo ho dali, na Bílo sobotu poradu drželi.«

Obrázek náš na stránce této znázorňuje, jak p. Florian Zapletal překvapil hochy s řehtačkami vyzváním, že je ofotografuje. Váhali, otáleli, upejpali se — zatím jeden— dva — tři — hotovo! Český Lid obohacen dalším obrázkem z výročního zvykosloví, tentokráte velikonočního, »zvonění« poledne »honěním Jidáše«. V XVI. století byla obchůzka s tímto popěvkem o Jidáši nevěrném patrně již všeobecně oblíbena a rozšířena, když v Kancionálech tehdejších udává se u některých písní návod, že se zpívají jako: »O nevěrný Jidáši, eo's to učinil... Židé nevěrní jako psi černí...« Také se vyskytují žertovné napodobeniny tohoto popěvku v XVI. stol. na poškádlenou (Březanovy paměti). Písničky tyto ze stol. XVI. shodují se skoro doslova s nynějšími říkadly dětskými.    Č.

My poledne zvoníme . . .Chlapci s klapačkami na pašijové dni v Bochoři 1906. Fotogr. Flor. Zapletal.


Předchozí   Následující