str. 36
kroužek, jindy, byla-li zábava slavnostnější, kroužek upevněný na zvláštní okrášlené hlavě, aby vyhráli odměnu vítězi přisouzenou. Zatím dívali se četní zvědavci, kdo asi zvítězí . . . Honitbu ke kroužku pak páni i diváci řádně okvasili, na zdraví šťastného vítěze připíjejíce.
Že bývaly kroužky, které páni navlékali na dřevce, opatřené na konci vhodně okovaným železem, někdy jen jednoduše urobeny, svědčí účet zase z archivu Jindřichohradeckého (z 1, 1573): Dáno prý »Jakubovi zámečníkovi za dva kroužky a za dvě železa na dřevce 7 gr. 5 den. . . . V outerej den naroz. bl, p. Marie z poručení pana Budovce za 9 tyček železnejch k kroužku, též železo na dřevce . . . 7 gr. 1 den«.
Někdy býval kroužek skvostnější, v ozdobné ú-pravě, jakož o tom vypráví Zuzana Černínova 1. 1649: »Pan nejvyšší lajtnant od hraběte Gonti regimentu dal tu mimo naši zahrádku udělati na příkopích, jak se k krůžku běhá. Mnoho vzácných hostí tu bývá, k kroužku běhají a jinších mnoho kavalírských kusů, neumím toho psáti, tu činí: hlavu na kord ňákou papírovou tu berou a z pistolí k muži střílejí. Praví, že se je nač podívati!«
Napověděno také nahoře, že při zábavě té čistě popíjeli. K tomu tvrzení vedla nás pře paní Salomeny Hadové z Proseče s Annou šenkýřkou 1. 1606. Tuto pohnala paní Salomena o nedoplacené víno. Ve výpovědi její takořka mezi řádky dočteme se svědectví, že tenkráte, kdy