Předchozí 0050 Následující
str. 37

honili ke kroužku, vycepovala obratná šenkýřka Anna nejspíše hodné vína, že slova žalobnice i obžalované nejsou pouhým naznačením času kdy víno bylo čepováno. Takto žaluje paní Salomena: »Opět dala jsem ji sud vína načíti, když do kroužku honili . . .« Anna šenkýřka se brání, mezi jiným vypovídajíc: »V tom jsem zavolala kočího v tu neděli, když do kroužku honili, a on pomáhal mně toho vína navazovati.« (Doklad Dra Zikmunda Wintra.)

Pozdní doklad ze století XVII. o honění ke kroužku vypisujeme,/ze slovníku V. Rosy (f 1689) — totiž úsloví >do kroužku honiti«. Že to byla zábava stále ještě známá a oblíbená, svědčí r. 1696 Kirchmaier. Líčí pohodlné zařízení lázeňského místa v Hradišti. »Hned pod samou lázní ukazuje se nad míru veselá zahrada, třemi vyskakujícími prameny ozdobená, majíc to nejpěknější vyhlídnutí k nížeji tekoucímu a mostem přikrytému Labi ; vejše pak pěkný plac k projíždění a ježdění o závod neb do kroužku pro panstvo přistrojený se vidí.»

Z první polovice století XVIII. máme svědectví jen nepřímé, ale že pochodí z doby tak pozdní, dosti zajímavé. Sobotní Pražské Poštovské Noviny ž roku 172, č. 27. přinášejí zprávu o masopustních zába-nách v Drážďanech. Mezi jiným vyklouzla písaři Čechovi narážka o honění ke kroužku. »Při zdejším královským dvoře a v rozličných královských dvořeninův ma-sopustní veselosti posavade trvají. Dnešního dne a předvčírem královští dvořenínové průbu kolby k kroužku na zdejším reitschulu drželi.«


17. Amor v růži. Divadlo v Platýzu.*)


18. Šašek prchá před kostlivcem. Divadlo v Platýzu 1826.**)


*) »Fr. Kópelent . . . Optisch-mechanisches Kunst-Kabinet . . . Zum Beschluss zeichnet sich die Phantasmagorie, vorzügliche neue Lufterscheinungen, komische Metamorphosen und angenehme mannigfaltige Gruppen . . . der Amor in . der Rose . . .«
**) ». . . heute Montag den 18. Dezember 1826 der schon bekannte optisch-mechanische Künstler, Sebastian aus Schwannenfeid aus Wien, sein grosses physikalisches Kunstkabinet . . . die Phantasmagorie, oder Natürliche Geistererscheinungen, bey welcher unter Donner und Regen das schnelle Enstehen und Vergehen, Vergrössern und Verkleinern, Nähern und Entfernen, Verdüstern und Entwickeln der Gestalten die anziehendste Unterhaltung gewähret.«

Předchozí   Následující