Předchozí 0128 Následující
str. 126

Tento typický vějířovitý květ spolu s kulatým květem téhož druhu, jako jest uveden na následujícím poháru z r. 1831 ve čtyřech rozích kol medailonů, bývá nejčastější ozdobou známého druhu naší keramiky (džbány, talíře, konvice a hlavně cukřenky) s květinovou i figurální (empirová poprsí v rámečku) ozdobou, poznačené obyčejně na dně písmenou L, někdy též p a W, nazývané od obchodníků starožitnostmi právě podle tohoto L »Lunden-burger« (ß = Břeclava?) a považované od mnohých sběratelů za výrobek levarský.

Mám za to, že tato keramika je výrobkem moravským, bu-čovickým a také snad vyškovským, poněvadž podobný karmínový typický květ nalézáme i na zadní straně Čamkova kalamáře, jak z obr. č. 5 vidno. Bude však nutno, již k vůli kontrole hořejší tradice starožitníků, pátrati i v Břeclavě.

Džbán tento získal Dr. Weiner od paní Marie Černé, vdovy po nadučiteli v Král. Poli. Dle jejího vlídného sdělení, učiněného podle zápisů zvěčnělého manžela, dostala džbán tento darem jeho babička Kateřina Penigerová od svého manžela Josefa Penigra, džbánkáře v Bučovicích (proto na džbáně sv. Josef a sv. Kateřina), roku 1822, když jej obdařila dceruškou, pozdější matkou p. nad-učitele Černého. A data, kterých se Dru. Weinerovi dostalo laskavostí p. Dra Fr. Kroutila, notáře v Bučovicích z tamní matriky, úplně potvrzují tuto rodinou tradici.

Tvůrce džbánu toho Josef Peniger narodil se v Bučovicích dne 13. března 1778 jako syn Františka Penigra (amphorarius) a jeho manželky Anny, oddán byl 5. října 1802 jako mistr džbánkář-ský pod číslem 91 v Bučovicích s dvacetiletou Kateřinou, dcerou po zemřelém hajném z Halusie a měl s ní tyto dítky: Františka (nar. 21. září 1803), Jana (7. dubna 1805), opět Františka (10. imora 1810), Petra (14. dubna 1816) a Marii Annu narozenou dne 30. prosince 1822, tedy první dceru po dvacetiletém manželství.

Z radosti nad jejím narozením vyhotovil otec tento vzácný doklad svého umění. Dr. Weiner je přesvědčen, že podobným radostným událostem v rodinách a příbuzenstvu našich mistrů ma-jolikářů vděčíme za mnohé, nejkrásnější výrobky jejich umění. Josef Peniger zemřel 30. června 1846 v Bučovicích, kdež prý se již dnes na toto jméno ku podivu nikdo nepamatuje.

11. Pohár s uchem, bíle polévaný, 20 cm vysoký a 12 cm v průměru, tvaru válcovitého s dvojím vydutím, stojící na kulaté noze, s modrým okrajem nahoře i dole, dvojitou křižující se vlnitou čarou na hrdle a zeleným letopočtem 1831 pod uchem. V předu v karmínové zeleném kruhu poprsí Kristovo s černým vousem a vlasem, karmínovým pláštěm a žlutou svatozáří černými paprsky kol hlavy: pod ním černý nápis SALWATOR mundi. Ko-


Předchozí   Následující