Předchozí 0129 Následující
str. 127

lem šestiboký věnec z růží a z oněch shora zmíněných čtyř typických kulatých karmínových kvítků se žlutými pestíky, spojených zelenou větévkou s drobnými listy. V pravo podobné poprsí sv. Petra s nápisem: S. Petrus a v levo poprsí sv. Pavla s nápisem: S. Paulus ve stejném věnečku.

Právě při popisu těchto dvou džbánů, jichž trojdílné obrazy (č. 10. a 11.) poměrně dosti přesně a věrně znázorňují jejich krásu,


12. Mísa asi z let padesátých XIX. století.

vtírá se pohlížejícímu na tyto ojedinělé originály v překrásném souladu barev, do péra stesk, že nebylo možno podati alespoň tyto dva obrazy v barevných reprodukcích.

12. Na konec uvádí Dr. Weiner ještě kulatou hlubokou mísu, asi z let padesátých minulého století, 33-5 cm v průměru (s uchy 38 cm) a 9 cm hlubokou, se šedavým polevem, na dně typickým obrazem P. Marie s Ježíškem v širokém trojúhelníkovitém modrém plášti se zelenými okraji a žlutým pruhem dole, obě hlavy s korunami a ve svatozáři. Pod postavou velká hnědá desítilistá růže se žlutým středem, z ní vycházejí modrožluté květy se zelenými listy v hnědých konturách, vše široce malováno. Na boční stěně mísy více kruhů v barvách hnědé, modré a žluté s ornamentální výplní na způsob řetězu a akátových listů, (Viz obr. ě. 12.)


Předchozí   Následující