str. 446
představený pravil: Pane Vikarius, co jste nyní vyřkl, nehodí se před žáky a opustili síň. Zkouška dlouho netrvala a i vrchnostenský komisař důchodní Hůrka nezúčastnil se tabule na faře, nýbrž odejel hned do Rychnova.**)
Po této příhodě znechutil se Frimlovi pobyt v Javornici, i odebral se na radu tehdejšího rychnovského vrchního Spii-ka do Prahy do varhanické školy. Choť nejvyššího purkrabí, Františka Antonína hraběte z Kolowrat, Růžena, dovolila mu bydliti v paláci na Ovocném Trhu a mimo to udělovala mu po tři roky měsíční podporu. Vedle toho byl domácím učitelem v rodinách bratří, vrchního Spirita, % nichž jeden byl c. k. bibliotekářem, druhý vel-kokupcem. ,
Koku 1839 absolvoval FrimJ s dobrým prospěchem přednášky o pěstování ovocných stromův a dne 4. srpna 1840 po velmi pilném dvouletém studiu s výborným prospěchem varhanickou školu pod Robertem Fiihrerem obdržev čtvrtou cenu ve zlatě. Mimo to absolvoval 1841 s dobrým prospěchem III. třídu hlavní školy u piaristů.
Když roku 1843 zemřel v Rychnově n. Kněz. učitel .Antonín Přibyl, byl mezi žadateli o toto místo i Václav Friml. Žádosti jeho však vyhověno nebylo, i zůstal v Praze až do své smrti jako ačitel zpěvu a hudby. Bydlil 55 let v Růžové ulici čís. 13.
Oženil se s Josefou Špatnou z Vídně, která zemřela v Praze dne 7. března 1875. Jelikož byl Friml velmi milé povahy, milým společníkem a velice svědomitým učitelem, stal se záhy v pražských rodinách oblíbeným učitelem hry na klavír. Mimo to stal se 1863 učitelem zpěvu na c. k. české vyšší reálné škole v Praze a byl také od 1861—1865 učitelem hudby a zpěvu ve spolku katolických tovaryšů v Praze.
Zemřel dne 25. prosince 1895. Ačkoliv pohřeb jeho 28. prosince byl o vánočních prázdninách, byla účast jeho přátel a žáků veliká.
Již jako žák varhanické školy přispíval Friml písněmi a články do »ěkoly a života«, později zvolil jej P. fiezáč spolu se Zvonařem a Prošitém do poroty, která posuzovala písně, jež zasílali venkovští učitelé do jmenovaného časopisu. Mnoho ělánkův jeho vyšlo také v Melišově »Daliboru« a různé skladby ve »Sbor-níku učitelském*.
Friml napsal též několik spisů, spadajících do oboru belle-trie, z nichž nejlepší jsou román »Jaroslav a Vavřinka« a novella »Lidunka a Karek.
*) Citováno věrně dle originálu.