str. 134
diny, jako šípky, ořechy a makovice. Tvůrkyněmi všech těchto výšivek byly švadleny, nejčastěji vesnické, které se nikdy kresbě neučily, též úplně bez výkresu vyšívaly a »odkoukaly« technické práce od některé starší švadleny.
Zvláštností blatských výšivek jest pestrota výšivek a zářivé jich zbarvení. Od Bechyně až po Deštnou a k Budějovicům opakuje se týž ráz.
Kolem Třeboně a na celém jihovýchodě Blatska jest oděv ženský stejný, pouze v plenách uchyluje se vkus, který volil zde nejraději ku výšivkám bílou bavlnu, pouze poněkud oživenou obrysem pestrých perliček. Drobounké bílé vzorky na plenách třeboňských naplňují každého podivem, jak pracně jsou provedeny. Rovněž a snad více ještě pracný jeví se onen druh plen třeboňských, na nichž jsou kousky látky pravidelně vystřižené, otvor hustě obšit a vyplněn mříží z nitě, jemně pletené. Plena mívá 150 i více takových umělých mřížek.
Jindy bývají pleny třeboňské vykládány tylem, na němž se prošívají husté vzory. Na plenách blatských podobala se zprvu ozdoba perliček jemnému smaltování a zvyšovala dojem výšivky. Později byla nahrazena neforemným a neladným nakupením perliček, a krásný květinový vzor, z hedvábí nebo z červené příze ušitý, zakryl se téměř hustou směsicí postříbřených »penízků«, což někdy učinilo plenu tak těžkou, že majitelce bylo dosti obtížno ji nositi.
V oddílu »Památky« seznamuje se starožitnými názvy osad, s mohylami, s tvrzemi, svatyněmi, s pamětními kameny, s křtitelnicemi, stojany na svíčky, starými stavbami, s lázeňskou budovou u Deštné, s Božími mukami.
V závěrečné stati »Doba nynější« shrnuje bystrá spisovatelka změny, jež přivodila moderní kultura do lidu blatského. Mění se způsob života a mění i povaha lidu. Nová škola rozšířila, pravda, obzor; styk se světem přivodil značnější uhlazenost mravů a některé nové prameny výdělku, avšak možno říci, že moderní proud prospěchářský nezlepšuje povahu lidu. Budovy vesnické sice zachovávají starý ráz, ale při nových stavbách opouští se stará lo-menice se zdobeným štítem. Lhostejnosti přibývá k obyčejům starým. Způsob stravy docela se změnil. Kroj vymizel. Změnily se poměry zemědělské i průmyslové. Upadá zpěv a hudba. Umlkli du-dáci. Bude již brzy veta po rázovité kultuře blatské!-------