str. 444
Nepřístupné zdejší lesy lákaly také od pradávna zbožné muže, aby tu vzdáleni jsouce hluku světského, život svůj věnovali výhradně službě Boží a zde poustevnický život vedli. Již za pánů z Rožmitála zdržoval se v lesích Rožmitálských poustevník, jemuž roku 1482 odkaz učinila zbožná paní Kateřina z Pecky, vdova po Protivovi z Rožmitála. Na počátku 16. století vyvolil sobě lesy Třemšínské za místo svého pobytu Beneš z Blíživy. Muž ten pocházel z rytířského rodu, ale chtěje jedině Bohu sloužiti,. rozdal jmění své chudým a účelům dobročinným, žil v lesích pod Třemšínem tichý život poustevnický po 46 let, maje pověst muže svatého. Lidé si o něm vyprávěli, jak si se zajíci hrál a když mu škodu na zahrádce učinili, je volal a metlou trestal. Dle Balbína měl poustevnu v místě řečeném »na Štadraze«, u ní zahrádku a kapličku. Poustevna byla prý rozbourána r. 1620, na rozkaz nekatolického úředníka Březnického, za tím účelem, aby se louka v tu stranu rozšířiti mohla. Zdá se však více pravděpodobno, že bydlel na vršku zvaném »Javory« u Hvožďan. Pověst dále vypravuje, že nalezl tu v dutině stromu sochu Panny Marie, pro niž pak vystavěl zde kapličku.' Sochu tu ve veliké úctě míval a také svou pobožnost před ní konával. Když pak roku 1540 nábožnou svou duši Bohu odevzdal, pochovali osadníci Hvožďanští uctivě jeho tělo v kostele Hvozd'?— ském, kdež také postaven mu pomník s podobiznou a vypsáním jeho života. Pomník ten byl při bílení kostela r. 1637 neprozřetelně zničen.
Na jednotlivých stromech u cest a křižovatek spatřiti lze kříže a obrazy svatých, 'jež zavěšeny sem byly na památku buď nějakého neštěstí neb jiné pamětihodné události. V »Žaludové« na velikém pařezu bukovém zadělán kříž železný asi 2 m vysoký, jiný stojí na balvanu u Nuslovny s nápisem. Nápis sděluje, že cestu přes Roželov, jejíž délka rovněž udána zde jest, stavěl lasmistr Gangloff. Lid zde říká u »Čertova kamene« a ukazuje si na kameni stopu od čertova kopyta. U Planin při cestě na sosně visí obrázek zavěšený na památku, že v místě tomto jakási žena zakopala své nemanželské dítko.
Při silnici Rožmitálské spatřujeme více křížů a obrázků, k nimž se různé pověsti vztahují. Hned na kraji lesa v levo u cesty stojí na dřevěném sloupu křížek; opodál hajnice »Dědka« na vysoké jedli byl zavěšen obrázek Panny Marie, daný sem na tu památku, že zde byl přepaden jistý řezník.
V lese při cestě stojí skupina malých obrázků v kapličkách na dřevěných sloupech, tvořících společně jakýsi malý oltář. Uprostřed je větší obraz Panny Marie Klatovské, před nímž bývá udržováno světlo z dárků osob mimo jdoucích. U tohoto obrazu konávají poutníci pobožnost, když ubírají se tudy na Sv. Horu. Nedaleko boudy Třemšínské u cesty stojí na kamenném podstavci