Předchozí 0472 Následující
str. 453

Po druhé hodině minuli jsme chalupu Pták, dále jinou chatrč*) a po novém ohebu v levo kameny Hlaváče, Oheb na pravo vede na hlubinu dva sáhy hlubokou. V levo od Žďákova mlýna táhne se silnice k Starému Sedlu, ßeka plyne tudíž oužlabinou nejrozkošnější po celé plavbě. S obou stran viděti palouky, luhy, lesy a háje s rozmanitým stromovím po skalnatých stráních, dlole Švýcarský dvorec, výše park s visutými mosty a hlídkami, konečně na kolmých stěnách skal knížecí hrad Švarcenberský Orlík, od strany pořičné v starožitné spůsobě zachovalý. Umění zde okrášlilo krajinu přirozeně již půvabnou. Dole za přívozem pod chalupou u Vo-točila zahýbá se řeka v Jev o a brzy opět v pravo. Na skále ve výši závrativé spozorovali jsme ženskou, hledající koření, opodál druhá převážela kozu a kůzlata na pravý břeh. I .dlříve jsme již viděli na příkrých skalách pásti se české kamzíky. Dále pracovali lodníci veslem, opačinami a sochory, bráníce proudu, aby je nevehnal na mělký pravý břeh pod holými skalami, než vjeli na hlubinu. Ves Bradava (Radava), na mírném površí položená, má po břehu zahrádky, které tím mileji do oka padají, ježto na pravém pořiěí Vltavském skoro napořád holé stráně a skály panují. Seky směr a severním větrům otevřené břehy nejsou příznivý stromům ovocním.

V záhybu váti počal protivný vítr; loídiníci těžce pracovali opačinami. Jeden z nich, samorostlý humorista, tvrdil, že »z načatých buchet vítr fouká« a doložil: »Dokud budou buchty v ranci, trvati bude vítr.« Za ten vtip podala mu dobromyslná poutnice kus buchty: ale vítr uchlácholiti se nedal. Jiný ídlobrý druh nahodil pak otázku: »Kterál nemoc plavce nejčastěji napadá?« a hádanku rozluštil lakonickým vypravováním: »Šifař stonal; kamarádi se ho ptali: Co chce? On po malém vzdychnutí: Postavte mi — jíst! Do jakého? On: Radši do většího.« Humor takový není zbytečný na dlouhochvilné a namáhavé plavbě, jaká byla tam mezi ovětralými skalami na pravém a mezi mlýncem Podskaličkem na levém břehu. Po záhybu v levo unášel nás ke čtvrté hodlině proudek rychleji podle mlýna k olšovým luhům až dále za Křesín na hlubinu.

V levo pak rozléhá se nad chalupami na Korcích veliký granitový lom, odkud se bral kámen na Karlínský most. Doleji příkré břehy porostlé jsou borovinou; v pravo přichází mlýn a kaplička. Vítr hustnul u kamenů v Polách. Ocasatý (kámen) hrozil hlavou nad vodou; sochory od něho odstrkovaly. Za vsí Technici nesl nás prouidi přímým tokem mimo mladozelený březový lesík na tišinu. V pravo nechali jsme ostrůvek Písek a ves Zlákovice s mlýnem. Druhý mlýn naproti pokládá se za první výsadní na Vltavě. Potok Liš-nice od levé strany řeku velmi zanáší, dělaje velikou mělčinu; i


*) Pozn. red. V rukopise správně název: u Kůstka. V naší vsi Kostelci říkali jsme: u Kůsků, Kůsek. Statek koupil po vyhoření kníže, Sehwarzenberg. Zbyly pouze stáje a stodola.

Předchozí   Následující