str. 452
mlýna Boudy, po záhybu tišina k řece. V levo vede vzhůru cesta ku Křesťovicům. Na vrchu farní kostel sv. Jana Křtitele, na obou břehách vápené lomy a pece, splazy a uhlírna. Proudu před chalupou u Kostohryza říkají Teta. V pravo naproti samotě u Svih-líka koupal se kámen Tři kapři.
O jedenácté hodině přijeli jsme pod řetězový most na Podolsko, který spojuje silnici od Táíbora k Písku; pod ním leží v pravo mlýn Podolský, a tomu naproti chaloupka Větrov a po záhybu mlýn na Saníku. Na levém břehu milý pohled poskytuje modřínový les. Ěeka se zatáčí a chová nebezpečný kámen Homolku. Za mlýnem u Honsy přijeli jsme na tišinu a minuvše kameny Vidry, spatřili jsme v pravo iíhlednou hájnici knížete Švarcenberka gotickým slohem vystavenou; dále splaz na kladly a polena, kostel a ves na Červeném. O polednách byli jsme v proudech Červenských. V zátočine Záhorské k levému břehu leží nejmenovaný kámen, a níže nad lížlabírn čněly kamenné Baby; pod vodou se kryly Zbořený a Zlámaný Frolík; takt se jmenoval plavec, který o skrytý ten kámen prázdnou zpáteční loď zlámal. V pravo strmí skála Sochořičná; potřebíť skutečně sochorů, aby se jí plavci vyhnuli. Na záhybu řeka se proudí až po hlubinu na Díře. Před novým ohebem splachoval se kámen Sovička a po něm u prostřed řeky Oltář. Jméno to bezděky mi připomenulo verš v Aeneidě, kdež Virgil vypravuje, že ohromnému hřbetu na dně mořském říkali staří oltáře. Kámen tu leží prásvě pod velebnými zbytky starožitného hradu Zví-kova (Klingenberg), pod nímž od pravé strany Otava s Vltavou splývá.
Prouidl Písecký byl tehdáž velmi valný, proto, že kámen Šperloch byl zalit, jenž půl sáhu vysoko vyhledá za stálého sucha. Při záhybu stojí chaloupka; naproti ní ponořen malý Šperloch. Proudům za ním říkají Ve vistrých (v ostrých) a dále v Jeskyních. K levému břehu nad lukami skryto jest po sobě asi 20 kamenů a po záhybu v Jelcíeh, více v pravo kámen Kovář. Na levo je splaz na kopovky, t. j. na polínka z mladého dříví. U prostřed řeky vězí. kameny Basa a Housle, tehdáž zaplaveny. Mezi těma skalískama středem plouti se musí; jinak snadno vrazí na Basu, kdo se Houslím velmi vyhýbá. Jména ta česká podobají se travestaci na Scyllu a Charibdu. Za Basou leží k levému břehu kameny Komory. Následuje tišina na Černém Víru a malý oheb. K pravému břehu potopení Písaři ve dne i v noci na vodě píší. Na břehu v levo u chalupy Danielovy stavívaly se lodě. Koku 1847 strhla se vichřice a vyzdvihla s koz nedodělanou loď a přenesla ji 30 sáhů daleko na pole, obrátivši dno vzhůru. U mlýna Letošického pluje loď vraty, po ohebu mine kameny Kohouty a v levo na břehu splaz na klády a polena. Proud z povolná tichne-blíž ohradíy Orlické, která zde k levému břehu zabíhá a dlaleko po něm se táhne.