str. 455
Na záhybu v pravo jeli jsme jemčinou; v levo nám zůstal mlýnec nový na potoku Bukovnici, stráň porostlá borovím a v ohebu kámen Máslo pod vodou. Na břehu shlédli jsme poradný dvorec manský Cholín, mlýn s pěti pilami a cihelnu. Na mlynské struze vazali právě velikou zásobu prken db vozu. Níže miznou kameny Struhadla.
K osmé hodině táhli jsme po tišině v Obvozu, kdež hospoda stojí a bývalá solnice .Po záhybu čuměl blíže k pravému břehu nad vodou nebezpečný Osekáč. Na novém ohybu v levo jsou Směloviee s pilou, naproti ovčínu a splazu. Násleidluje tišina tři čtvrti hodiny dlouhá, v pravo skály porostlé stromovím rozličným. Za mlýncem Sejcemi na skalní stěně pne se kaplička, kdež jednou splašení koně nad náhlou propastí se zastavili. V řečišti po sobě zality byly kameny Soudek a Štoudev. Za ohebem v pravo hospůdka Peěeně, níže podlouhlý ostrov a na něm luh březový a olšový, za náhonem utopeny kameny: v pravo Pytel, v levo Kobily. Na břehu míjejí stráně porostlé habřím, a v pravo u potoka Sedlčanského Nový mlýn, ní-žeji pod vodou kámen Straka, naproti políčkům u chalupy Nouze. Ve vodě náhony a proudek, na vršku ves Živohoušť s kostelem a farou křižovnickou. Oheb v leva. V řece kameny Lišky. Strašná strouha. Ostrůvek písky. Na pravém břehu mělko a skály, kterým říkají Pec a Slunečné Hodiny. V levo kámen Černá. Tišina. Oheb. V pravo hospoda Moráň. Naproti mlýnu oheb. V pravo nízké břehy naproti holým skalám. Královské Chalupy z obou stran. V pravo příkré ovětralé skály; na vodě blíže břehu kameny Štěňata a v levo Čubka, o kterých lodníci mluví, že »štěkají spodem loidě.< Za podlouhlým ostrovem travnatým z obou stran chaloupky s kopaninami a políčky. V pravo splaz na polena.
O jedenácté hodině minuli jsme v pravo kámen Sklenici — tehdáž oplachovanou — a na levém břehu cihelnu. Z obou stran strmí příkré skály, stromovím porostlé. Po záhybu jak mile viděti kapli Panny Marie a sochu sv. Jana Nepom., umlknou všickni na lodí. modlíce se; na blízku jsouť již veliké proudy. Hluboké, velebné ticho; je od dola slyšeti jekot vody. Oheb v pravo. Spatřujeme sloup s císařským orlem na hmotné skalině. Dno řeky, litá skála, působí první vodopád, hoření Slap a níže dSruhý, dolení Slap. Tak se i skály jmenují v řece. Za nimi po zátočí — kde dvakráte po sobě peřeje do lodě plesknouce nás postříknuly ^- volal vrátný: »Povolte!« Nastala tišina na železné. Níže, u prostřed řeky leží hrubá skála bezejmenná a po záhybu v pravo kameny Bednář a špičatý Roháč. Oheb. V levo zelený luh a palouk pode vsí Slapy. Z kouta nenadále slyšíme hlas: »A přineste mi pouti!« Tak se ozýval ovčáček, pase tam stádo ovčí. Hlas jeho měl do sebe něco milého a, důvěrného v tom divokém úvale, kde jen skály a stromy za naší lodí ubíhaly. Peřeje na Strhané rychle nás unášely až k tišině mezi