str. 472
držím. Oni mi ho tady zakroüeji takový škrampál, tak co?« — Co značí slovo a jak se vykládá'? V. Souček,
Křtěnec. »Rosolka už se na krtinách nepodáva, ale za to křtě-nec.« Co to značí, pečený věnec nebo dar šestinedělce?
K. Cikhart.
Elhnogeografie. (Dr. V. Š.) Snadi postačí k iíčeľu Vašemu práce W. Pesslera: Ziele und Wege einer umfassenden deutschen Ethno-Geographie, 'Wörter und Sachen, Kulturhistorische Zeitschrift für Sprach- und Sachforschung, Heidelberg, 1911; Grundsätzliche Bemerkungen zu neueren ethno-geographischen Karten des Deutschlands, Deutsche Erde, 1912; System der Ethne-Geo-graphie, Mitteilungen der Anthropologischen Gesellschaft in Wien,. 1910; Deutsche Ethno-Geographische undl ihre Ergebnisse, soweit sie kartographisch abgeschlossen sind, Deutsche Erde, Gotha, 1909,. 1910. Č. Z í b r t.
Brejle. (MUC. K. V.) Obrázky najdete v článku v. Greefově, Gechichte der Brille, Woche, 1913, číslo 37. Srv. též Albert von Pflugrk, Beiträge zur Geschichte der Augenheilkunde in Sachsen, Dresden, 1913, 8°, str. 22. Z b t.
Historie o sedmi spacích, mudrcích. (Dr. J. P. v P.) Naleznete ve zprávě J. Bolteho, Zeitschrift des Vereins für Volkskunde, 1914, str. 101, kdež zejména bude Vaším rádcem vydání: 1. Historia septem sapientum, Eine bisher unbekannte lateinische Übersetzung einer orientalischen Fassung der sieben weisen Meister (Mischle Sen-dabar), hsg. und erklärt von A. Hilka, Heidelberg, 1912, str. XXV., 35. — 2.) Johannis de Alta Silva Dolopathos sive de rege et septem sapientibus, nach den festländischen Handschriften kritisch hsg. von A. Hilka, Heidelberg, 1913, 8°, str. XIV., 112. (Sammlung mit-tellateinischer Texte, 4—5.) Č. Zíbrt.
Vlaštovky v lidovém podání. (Stud. J. B. P. v B.) Česká práce zvláštní posud není. Vzorem mohl by býti spis P. Canel, Die Schwalbe und ihre Heimkehr, Berlin, 1866 a k tomu úhledné dílo G. Pitrě, The swallow book, The story of the swallow told in legends, fables, folk songs, proverbs, omens and riddes of many lands gathered, rendered into english by Ada Walker CamehL New York, 1912, 8°, str. 158. Z českých prací naleznete pěkné klaso-braní z lidového podání u J. Košťála, Živočíšstvo v podání prostonárodním, s. v. Vlaštovky. Č. Z í b r t.
Nápisy na hodinách. Na hodinách, hlavně slunečních, i na hodinách nástěnných, bývají nápisy mravokárne, poučující o hříšnosti a smrtelnosti lidské a o životě věčném. Prosím za zprávy, kde a jaké podobné nápisy se vyskytují. Č. Z í br t.
Doušky a snošky. (Prof. A. H. v P.) V knize Staročeské výroční obyčeje, zábavy a pověry, v Praze, 1889, ve stati o Letnicích podal jsem doklady, že stan o letnicích na svatodušní svatky pro-
|
|