str. 2
str. XXXVIII, 544. Knihu, provázenou lichotivým úvodem nejlepšího znalce prof. Dra AI. Brůcknera, věnuje spisovatel za-sloužiřétmu badateli ol humanistické literatuře Josc Kaílenbachovii. Kniha Badeckého zasluhuje, aby odborníci naši podrobně se s ní seznámili a aby i širší kruhy čtenářstva poznaly její bohatost, obsažnost a poučení o kulturních stycích obou haluzí slovanského kmene, národa českého a polského, na tomto poli důležitém, v oboru prostonárodní četby. Česká literatura bohužel nemůže se honositi ani v přítomnosti a jistě ani v budoucnosti knihou podobnou, vydanou s moderním přepychem, v úpravě bibliofilské, s řadou napodobených listů titulních, s ukázkami typologickými, nádherně, jak si toho může dopřáti jen staroslavný ústav polský, Zaklad narodowy Imienia Ossoliňskich ve Lvově.
Z obsahu zajímají nás ty kusy, jež mají obdobu v literatuře staročeské i v nynějších knížkách prostonárodního čtení:
Apologia rodzaju Ewinego, to jest Obrona pan i panien, z okazániem cnot ich i zacnošci, naprzeciwo uszczýpliwym ob-mowom i pismom ňiebacznych me.žczyzn. Pisána przez Wierzeho-síawe Kendzierzkowska, referendarza Koíá Biaíoglowskiego, w Prásowie. Knížka bez označení místa, tiskárny a roku (z konce 17. století), vydaná od pseudonyma. Žertovná obrana paní a panen proti výčitkám a podezřením.
Bez označení místa, tiskárny a roku vydána knížka o nevrlých, omrzelých a protivných starých ženách: Baba, abo starý inwentarz Prokopa Matlaszewskiego z Báboženic. Líčí satyrou štiplavou hořký a nešťastný život 251etého mládence se ženou vdovou, bábou vetchou, s obrázky.
S masopustními hrami bachusovskými, chovánýrni na Strahově i jinde a zejména s Masopustem Leandra Rvačovského v literatuře české (viz vydání: Zíbrt, Masopust držíme, Veselé chvíle v životě lidu českého č. 2, 1910. Masopust z Koblihovic a' Bachus souzen a pochován, Starodávné hry, kratochvíle a obřady masopustní, Praha, 1910) shoduje se skladba J(ana) L(ibi-ekého): Bachus miracixlosus. Ich M. pánom miesopustnikom, ta-necznikom1, mászkárnikom, pijánioom, author dobrego zdrawia zyozy. Žákovská hra masopustní, jako u nás hrávali studenti »Sedlský masopust* (viz Zíbrt, 1. a). Srv. další číslo: Bacchus, orbis domintis, ipsis Bacchanaliorum feriis comice ab ipsa pue-ritia, ad usque senectam et tumulům deductus, Varsaviae, 1644. S českou knížkou: Líčidlo krásné pannám a paním i jiným osobám, kteréž se rády po tváři šlechtí a líčí, užitečné, při tom jisté umění, čeho se užívati má, aby jeden druhého milovati musil, všechněm mladým i starým lidem darováno a v český jazyk přeloženo od T(obiáše) M(ouřenína) L(itomyšlského),