str. 45
bimen. Hrušky kamenité, tvrdé, koníkovký, pyra calculosa, Steinbirnen, Steinichtebirnen. Hrušky kožené, staré panny, pyra decumana, Lederbirnen. Hrušky kuželaté, k tykvi podobné, cu-curbitana pyra ob cucurbitae similitudinem sic dieta, Glockenbirnen. Hrušky muškatelky, pyra suberba, hordeacea, Musca-tellerbirnen. Hrušky nakyslé, kyselice, podzimní hrušky, pyra Tileriana, šunt autumnalia pyra, acidulo sapore iucunda, quae maxim© Tiberio principi placuere (Plinius), Säuerliche Birnen, Herbstbirnen. Hrušky obdloužné, [podlouhlé, pyra dolabelliona, Längliche köstliche Birnen. Hrušky pargamentky, pyra perga-mena, Pergamentbirnen. Hrušky plané, pyra silvestria, achrades, Feldbirnen, sauere Birnen, so den Hals heischer und rauch machen (Dioscorides). Hrušky pozdní, pyra serotina, Winterbirnen, Kqchbirnen. Hrušky ranné, Jakubinký, Marketký, pyra praecocią, Jakobsbirnen. Hrušky sladké, medové, medovky, pyra mustea, Hönigbirnen. Hrušky sladké, hedbavnice, pyra falerna, Weinbirnen. Hrušky sušené, pyra siccata, arida, Gebackene Birnen, Hutzeln. Hrušky štěpné, pyra řnsitiva. Gepfrofte Birnen (Horatius). Hrušky zelené a obdloužné, voconia, Grüne und länglichte Birnen (Plinras). Č. Zíbrt.
Co značí kýchnutí na lačný život: V neděli milé překvapení. V pondělí dar. V úterý hosty. Ve středu mrzutost. Ve čtvrtek všecko napříč. V pátek ztrátu. V sobotu štěstí! (Na Třeboňsku.)
Frant. Rezkova.
»Král« okurek na Všetatsku, Na Všetatsku, známém kraji zelenářském, pěstují také salátové okurky, jež na velkých vozech dovážejí k nádraží do Dřís, kde je okurkářská bursa. Okurky vybírají dvakráte do týdne a házejí na hromadu. Potom počítají na kopy, a to tak, že čítají třikrát po 20 okurkách, načež položí jednu okurku stranou. Slove »král«. Kolik »králů«, tolik kop., »Králové« jsou jaksi nádavkem obchodníkovi, takže dostane se mu v kopě 61 okurek. Pěstitelé si stěžovali na hokyně, jež koupí třebas jen 15 okurek, ale »krále« chtějí taky. Ferdinand Pátek.
Staročeská hantýrka zlodějská z r. 1597. (Pozn. red. V Českém Lidu uveřejnil jsem řadu článkův a slovníků řeči zlodějské ve století 18. a 19. 'Přetiskujeme doklady staročeské z r. 1597, jak již tehdejší zločinci se dohodovali hantýrkou, jinému nesrozumitelnou. Doklad zaslal ředitel E. Janovský.) Zloděj na právě mladoboleslavském na skřipci vyslýchaný (v Černé knize mladoboleslavské z r. 1597) vyjevil soudcům »lotrů přísloví«: Měšci říkáme klika, šátku květ, kapse důl, noži kosa, klobouku syršek, botům šarohy, kabátu vrba, košili kanyza (kamiza?), kordu miska, peru štros, kožichu pařibok, ručnici psík, sedláku špalek, rychtáři pa-
|
|