str. 55
Co jest osm"? Osmero jest úhlů na kostce-----Osmero jest
blahoslavenství, jež Kristus vychvaloval (u Matouše, 5, 1.): Chudoba, lkajicnost, mírnost, lačnění a žíznění po spravedlnosti, milosrdenství a čistota srdce, mírumilovnost (pokojní) a nevinnost (protivenství, trpí pro spravedlnost).
Co jest devět! Devatero číslic čísla značících (ve výkladu jest řada 1 až 9, nula nic neznamená).
Co jest deset? Deset jest prstů na obou rukou a obou nohách. Desatero jest přikázání Božích.
Co jest jedenáct? Nešťastné jest číslo toto, i nenalezneš ho mezi věcmi na světě, mimo případ jeden, že bylo jedenáct apoštolů a jeden s nimi Jidáš.
Co jest dvanáct? Mnoho jest věcí po dvanácti. Dvanáct ročních měsíců, patriarchů, apoštolů, článků víry.
Kdy pak jsem hleděl seznati vztah Komenského k zedinářství (o němž bylo již často psáno), získal jsem vzácnou knihu: Die drei ältesten Kunsturkunden der Freimauererbrüderschaft, od Karla Christiana Friedricha Krause. Jména Christian a Friedrich jsou symbolická, »křesťan, milovník míru«. Kniha vyšla v Drážďanech r. 1820.
Krause přetiskuje starý návod, jak zkoušeti »učně«, přijímané do lože, do zednářské společnosti. Nejstarší listina, obsahující řád o přijímání, sto osm otázek, jež musel učeň zodpověděti, připisována jest starokřesťanské sektě gnostiků.
Zkouška zahrnuje ve svém počátku modlitbu. A v dalším zkoušení přijdou otázky: Bratře, povězte, co značí číslo tři? Tři jsou velicí stavitelé světa. Tři jsou velcí stavitelé chrámu Šalomounova. Tři jsou, jež podipírají loži: Moudrost, Síla a Krása. Bratře, co značí číslo pět? Patero jest smyslů lidských. Bratře, co značí číslo sedm? Jest sedmero svobodných věd. (Gramma-tika, Ehetorika, Logika, Arithmetika, Geometrie, Hudba a Astronomie.) Povězte, bratře, proč tvoří loži jedenáct? Poněvadž jedenáct bylo patriarchů, když Josef byl prodán do Egypta a byl považován za ztracena. A jedenáct zbylo apoštolů, když Jidáš zradil Krista.
Zdali se tu nesetkáváme se starou prvoukou, návnadou z Vestibula Komenského z r. 1658? Někteří chtějí hledati původ otázek, z nichž Komenský sestavil počtárskou prvouku, ve století devátém. Bylo by možno shledávati v této prvouce jinou soustavu počtárskou nežli desítkovou. Snad šestkovou (2 X 6) a potom by stáří prvouky bylo velmi ctihodné.
Tím by bylo možno vysvětlovati velikou její rozšířenost i houževnatost, s níž se udržela a udržovala v podvědomí lidu po dlouhé věky nejenom v mém domově, ale i jinde, vždyť se ozývá