str. 97
které mají jíti do služby, dávají krájeti jablka, povlovně ji a tupějším nožem, než hádá-li se o smrti. Překrojí-li při tom jádro, neudrží se v učení nebo ve službě, a musí mimoi to ještě dobrý pozor dávati po celý rok, aby nezbloudil.
O tom, kdo nečekaje, první si nabírá polévky, říká se, že je Jidáš. Když večer všichni domácí sedí za stolem a večeří, který z nich se ničeho nebojí, vezme lžíci jídla, do úst, jde s tou lžící za dvéře a dívá se klíčovou dirkou na večeřící. Kdo má do roka zemříti, toho uvidí seděti za stolem bez hlavy. Hospodář dává dětem po krajíčku namazaném máslem, které se položí na židli. K tomu se pustí pes, a čí krajíček nejprve uchopí, ten první zemře. Před večeří se má každý podívati, má-li svůj stín, a když ho nemá, do roka zíemře.
Připadne-li Boží hod na neděli, kdo jde mezi jedenáctou a dvanáctou do studny pro vodu, donese víno.
Rolníci trhají na svatou Barboru ratolesti třešňové, které se do vánoc musí rozvíti. Na Štědrý den z nich upletou věnec a jdou s ním na jitřní. Podívají-li se tam tímto věncem, poznají, kdo je mezi lidem čarodějníkem nebo čarodějnicí.
J. L. Mikoláš:
Chození po Třekrálce v Pobezkydí na Těšínsku v době vánoční.
U nás1 na Těšínsku, zejména v Pobezkydí, t. j. pod horami, udržel se až dodnes jeden ze starých vánočních zvyků plně ve své rázovitosti, avšak zkažen v textu zpěvům Je to chození po třekrálce, jak jej místy jmenují a jinde zase pastuškama zo vou. Tře synci, ještě školáci, oblečeni v bílé plátěné kalhoty, a košile přes prsa, místo kabátu mají papírovou vestu z barevných papírů s různými svatými obrázky polepenou, na hlavě mají rovněž vysoké papírové čepice, různě barevně s obrázky polepené. Kalhoty jsou v »hopycách« zastrčené a tyto do »krp-cii« obuté, kolem sebe mají ovinutý široký pas, v ruce valašský obušek, též palicu zvaný.
Do těchto třektrálských úborů oblečení, chodí po vesnicích i městech od domu k domu. Kde přijdou, dají křesťanské »Pochválen buď« a táží se, zda mohou třekrálovat.
Když jim hospodář neb kdokoliv jiný z domácích řekne: »Máte dovoleno,« pak začne píseň báča prozpěvovati a při tom chodí po- světnici; obuškem se podpírá. Tito tře jsou pojmenování: Bača, Ševeček a Kovaliček.
|