Předchozí 0170 Následující
str. 215

vrátil a to že je přece jednou pořádná česká chalupa. Její obrázek a půdorys po dostavbě bude redakci »č. L.« odevzdán.

Do chalupy té je také určen lidový nábytek, jehož náčrtky Č. L. přináší. Na nábytku jsou zachovány obvyklé prvky ustálené, nejsou však prostě okresleny, nýbrž architektonickou znalostí přetvořeny a propracovány, aby tvar i výzdoba nábytku byly přizpůsobeny změněnému životu nynějšímu a jeho praktickým potřebám, aby i jejich výroba byla snadná a upotřebení bytelné.

Zachován je na př. dřívější tvar čtvercového stolu se zkříženými nohami a t môžem, ale je načrtnut i podobný menší stůl podlouhlý, kterým se dnes ve venkovských domácnostech pomalu již nahrazuje těžký nehybný stůl rodinný v rohu »sekni-ce«. U židlí je nakresleno několik obměn vyřezávaných lenochii podle starých vzorů, a rozměry propočítány tak, aby židle při své malebnosti byly zároveň pohodlné a lehké. Postel je myslená i pro drátěnou síť a postranice ozdobena iezlbou, protože se dnes již celá nezakrývá splývající plachtou. Stolek u postele dříve nebýval, je však vhodný i na venkově, zvláště pro nemocného a je zmenšenou a pozměněnou skříní. Rovněž umývadlo, dříve neznámé, je dnes na venkově vhodné a známé, je řešeno na způsob bývalého mísníku. Stolička je dosud hledaným kouskem nábytku a je ozdobnější nežli bývala. Lištva (ve vých. Čechách »Krančlík«) na stěnu, bývala kdysi v každém stavení, dokud nespuchřela a nebyla spálena. Hodí se pro nádobí a šatstvo a jest ozdobou stěny. Polička na stěnu, dříve také »koutní jarmárka« pro bibli, modlitby, kalendáře, psací náčiní a j., je myšlena jako domácí'lékárnička.

Příslušné skříně a šatníky, .na způsob bývalých »jarmar«, budou doplňovati tento nálbytek, pro nějž si všecka práva bez výjimky vyhrazuje navrhovatel (architekt Stána Starý, Praha II, Školská 22).

Kéž by se v našem osvobozeném domově obnovily a ozdobily skutečně i naše vesnice novými svéráznými stavbami!

Čeněk Zíbrt:

Jak zaklínal r. 1717 Erhard duchy, hlídače pokladů.

Ukázky z řady podobných dopisů podepsanému: 1. »... Dočetl jsem se v novinách, že se zaměstnáváte proutkařstvím, hledáním vody, pokladů, kovů, virgulí, proutkem. Mám tušení neklamné, že pod naší zahradou směrem k řece Úpici musí býti


Předchozí   Následující