Předchozí 0265 Následující
str. 314

lálalála obyčejně při písních vojenských rozšířených v pochod.

Charakteristicky napodobuje se harfové drnkání v písních: »Skočila s prahu, drn, drn, drn, povídala mu drn, drn, drn, zlatej Pepíčku, drn, dra, drn, berou na vojnu drn, drn, drn.« »Vysol si myslivec s flintičkou, trnky, hrnky, starý hrnky...« »Na tý naší starý věži, hrcaj, frcaj, hrcaj, frcaj, sedává brabec...«

Kdysi lesní na Dobříši zlobíval vesnické muzikanty touto písničkou, v níž napodobil v pausách trubky a klarinet: »Já u tě nebudu, ty mizerný sedláěe, máš chromou kobylu, tadadydy-dum, při ní volka šmatlavého, es, půl, půl plouhu rozlámeného, es, es, máš polovic brány, urozený páni!«

»Šly panenky silnicí« zpívá se s vložkou »tam v lese, v lese zeleným« nebo »ale jenom v lese«. Podivnou otravnou vložkou, pak je »čkym, čkurn, čkuniprdum, cingy Hugy za vrbama...« Právě tak se přidává »ale jenom v lese« k písni »Na tý louce zelený.«

Variant k písni »Sloužila Kačka«: »Sloužila děvečka u po-lesnýho, nechtěla jísti chleba ječnýho, udělala puma pum.« Podobný dopěv z Vlašimska: »Zhasni, Andulko ... vyrazila puma, vyrazila puma pum.«

K písni o hájeěku mám tyto varianty: 1. Fiksum, fárům, hambasárum, támhle stojí hájeěek... 2. Iksum, fárům, bum-banzárum támhle stojí lesíček... 3. Byl jest jeden, rechcum pá-cum, kolofácum, háječek... 4. Byl jest jeden, rechcum ferde, uiidr fajer hájeěek, v tom háječku, cinká břinká, cinká břinká, domeček.

Touž vložku, jako var. 4. má píseň. »Skákala bába, pecum ferde, imr fajer, přes rybník...« 5. »Kynzum fárům, konzofá-rum, támhle stojí háječek...«

Píseň podobného začátku, kde strofu tvoří jeden verš se zvláštním dopěvem: »Znám já jeden mlýneček, znám já jeden, čelovik, čer, čer, čelovik, valašaju, rupu cupu, raz dva tři. V tom mlýneěku mlynářka... Měla mlynářka tři cery. První se zula Mařena. Druhá se zula Pepička, Třetí se zula Tonička. První si vzala Ševčíka. Druhá si vzala krejčíká. 'Třetí si vzala pekaře. První se vezla na káře. Druhá se vezla na voze. Třetí se vezla v kočáře.« Soudím, že píseň není původu českého. (Libeň.)

Píseň o bojovnici, dceři nejmladší, mám v mnoha varian těch. Zajímavý s dopěvem uvádím: »C Čáslavi verbujou, na dva bubny bubnujou, krinolino má. Já mám jenom tři dcery« a tak dále.

Ze svých sbírek vybírám další zajímavé vložky:

1. Dyš sem já šel z města Brna, čimčarára čim,, potkal sem


Předchozí   Následující