Předchozí 0203 Následující
str. 201

rem, který tenkráte na den sv. Panny Barbory 24 velkých budov a i zdi městské velmi porouchal. Opat Žibřid dal však opět nový větrný mlýn zbudovati a tak se rozšířily napotom během času větrné mlýny podle vzoru mlýna strahovského dále po Čechách a také na Moravě.«

Zmínka o tomto větrném mlýně strahovském jest i ve spise Fr. Ekerta: »Posvátná místa král. hl. města Prahy«, sv. I. na str. 120.: > Smutné časy nastaly klášteru strahovskému za zlého vladaření nezdárného Otíka braniborského. V zemi vypukl hlad, a opat Sigfrid (1267—1282) vystavěl na výšině za klášterem větrný mlýn a když r. 1281 vítr jej zničil, zřídil jej znovu...«

Bud. Janovský:

Větrák ve Velkých Pavlovicích.

(S kresbou akad. malíře Tomce ve Vídni.)

Vídeňský Týdeník v čís. 28., roč. XXI. z 16. července 1927 pod heslem »Motiv z Pavlovic, ukázka umělecké tvorby akademického malíře Tomce, žijícího ve Vídni«, uveřejnil obrázek větráku z Pavlovic s mlynárovým domkem pod doskovou střechou. Zajímal jsem se o větrák a dopsal jsem administraci časopisu, aby dotazem u mistra Tomce zjistila, ze kterých Pavlovic větrák pochází (nacházíť se na Moravě osad téhož jména několik), dále, aby mi štoček prodala. Administrace vyhověla ochotně v obou směrech a v originálu předložila mi odpověď mistrovu, že zmíněný větrák pochází z Velkých Pavlovic u Hustopeče, v kraji brněnském. Podle sdělení mistrova větrák byl za války zrnšen. V Hustopečském okresu Moravské Vlastivědy, vydaném 1924 proí. Lad. Hosákem, na str. 115 při dějinách osady V. Pavlovic uvedena o větráku pouze zmínka »na blízkém kopci stá\ral do nedávna povětrný mlýn.«

Mistr Tomec v listě svém píše dále: Ještě před válkou byl větrák v Zaječím (okr. Hustopeč), který také mám zvěčněný. Také v Kobylí (okr. Hustopeč) byl větrák. Ve Vrbici u Kobylí imposantní větrák! Ve Valašských Kloboukách (stanice Bru-mov) byly tři větráky pohromadě.« Prof. Hosák ve svém Hustopečském okresu o větrácích y Zaječím, v Kobylí a ve Vrbici vůbec se nezmiňuje.

Právě proto, že větrák ve Velkých Pavlovicích už nestojí, jest třeba zachovati jeho podobu budoucnosti v Č. Lidu.

Pozn. red. Milému příteli a příznivci Českého Lidu p. vrch. řed. Rud. Janovskému srdečně děkuji za \Títaný Dříspévek


Předchozí   Následující