Předchozí 0140 Následující
str. 137

a menšinový pracovník p. Jan Kuřík z Horky, která obohatila české betlemářství nejedním novým objevem, ač právě z těchto končin nejvíce betlemů a tudíž českého lidového umění bylo odstěhováno do museí v pruských městech.

Zbývá zmíniti se ještě pro úplnost a přehled o novinkách v betlemářství za hranicemi. V porýnských a westfálských zemích utvořil se letos spolek »Přátel jesliček«, jenž vydává si svůj velmi zajímavý časopis »Jesličky«. Ve dnech 13., 14. prosince konal se v Augsburku veliký sjezd jesličkářů z Bavor. Tito milovníci jsou seskupeni ve spolek, který vydal již o bavorském jesličkářství 42 zajímavých sešitů. »Bavorského přítele jesliček« s přemnohými obrázky. Loni ve Vídni vyšlé nádherné jesliěkové archy Führiehovy, byly letos rozmnoženy o archy tříkrálové od téhož umělce. V Německu byly vydány několikeré nové jesličkové archy od prvotřídních náboženských umělců (F. X. Fuchs, Kľuibenschädel a j.). Tyrolské jesliěkové kalendáře byly velmi záhy úplně rozebrány. Francouzský časopis »La Vie Catholique« předkládá otázku, zda láska k jesličkám sv. Františka nepřinesla si matka světcova z Provence!

Milou, pietni vzpomínku krkonošskému betlemáři, jenž se stal obětí svého betlemářského povolání, věnuje Julius Košnář ve vánočním čísle »Čecha«, 1925. Eed. Zíbrt v Českém Lidu také vylíčil tuto> tragickou událost jesličkového nadšence . . • V několika časopisech bylo vysloveno přání, aby byl založen jesliěkový časopis (P. Kl. Minařík a j.). Kdy a které nakladatelství se této myšlenky ujmel

Podávám obšírný obsah diiležitého a zajímavého přehledu váženého spolupracovníka Českého Lida, Ant. Šorma, a prosím, aby v těchto důkladných přehledech pokračoval.

Vcsl. Zd. Hackenschmied, Ústecké betlemy, 1927, nákladem Okresního osvětového sboru v Ústí nad Orlicí, Ústí nad Orlicí, 12°, str. 75, (1). — S radostí vítám novou knihu českou o jesličkách, fiadí se důstojně k záslužné knize K. Procházky o Betlémech a ke katalogu Jubilejní jesličkové výstavy v Praze 1923. V čele knížky je podobizna malíře Jarolíma Štantejského (1832 až 1899). Srv. Dr. Fr. Pátá, Malíř Jarolím Štantejský, Ročenka Klubu přátel a rodáků Litomyšle 1926. V" předmluvě nadšeně oceňuje pilný spisovatel, z prvních kdysi spolupracovníků Českého Lidu, význam jesliček v městech i ve vsích. Podepisuji každou větu tohoto krásného rozjímání, proč lid jesliček si váží a proč je staví.

»Stavění jesliček či betlemů jest nejkrásnější z vánočních zvyků našeho lidu. Jest výrazem slovansky měkké jeho duše a poeticky založené mysli jeho, dodává slavnostního rázu a


Předchozí   Následující