Předchozí 0233 Následující
str. 230

dat celého a když máš kříží čka (střízlíčka, ptákaf), toho také můžeš dáti celého, tak jest ta kráva dobrá celý ten rok, to jest zkušená věc. (Rukopis z Čáslavě.)

Jestliže ti statek dechne, vezmi zabitého hada, spal na prach a dávaj, v čem chceš. (Lékařský rukopis z Mor. Lieskové.) Komu dobytek mre: koreň černobýlový var dobre ve vode, dávaj dobytku pit a když nechce, nalej mu do hrtana. (Lékařský rukopis z Mor. Lieskové.)

Aby nebyl úpadek na lichve, dávají »tchorie maso« na žeravé uhlí a tím »lichvu okádzajú« (okuřují). Také prášek ze tchořího masa s vodou dobytku dávají. »Ešče ani jenna lich-vička, keréj sa tchorím massom pomáhalo, u nás nezdechla«, doložil mi dobromyslný stařec, jenž mně tuto radu sdělil. Zastihl jsem jej právě při tom, když celého, na půdě usušeného tchoře na kusy rozkrajoval a kusy ty pečlivě do papíru zahaloval, aby tak mnohým svým příbuzným a známým »dobrodze-nie« prokázal. (Mor. Liesková.)

Od pádu lieh vy je dobrý Černobýl (Artemisia vulg.), sladký koreň (Polypodium), had do Jura chycený a spálený a lichvací plúcník (Pulmonaria olfic. [Kalníce na Slovensku]). Které krávě se v čas pádu dobytka čerstvé listy vandělice (Angelica silv.) dávají, může prý se i s nemocným dobytkem beze strachu pásti. (Nové Město nad Váhom.)

Statku pomoct, dyž krví místo mléka dojí: Vem z lopiína ten kořen i s lopúnem a utluč mezi kameňama, přidej k tomu kravince, zaviň to spolu do listu a strč krávě do krku, za chvílu doj, bude čisté mléko dozajista. (Rukopis z Čáslavě.)

Nejčastější nemoc, která se kravám zvláště v létě přihází, jest odutí (u Čechů: »kráva bubří«). Každý pak, jehož jsem se na radu od odutí tázal, jinou pomoc mi sdělil.

První radil roztřepati vajíčko, v jedné půli nechati žloutek a doplniti terpentýnem a krávě dáti polknout. Tak se z ní odu-tina vytratí.

Druhý radí krávě do tlamy vřelou vodu nalíti, aby se v ní mladá jetelina (kterouž se obyčejně kráva oduje) spařila.

Třetí radí vlasy, na které slnečko nesvítí (na př. z podpaždí) smíchané s máslem a v chlebě zakryté krávě dáti sežrat.

Čtvrtý radí namočiti prostředek »probřísla« ve výkalech a krávě pak dáti do tlamy, oba však konce povřísla kolem rohů jí uvázati; tak začne kráva z hluboká dýchati a puch i větry z ní vyjdou.

Pátý dává oduté krávě tabák do žrádla a fouká jí z dýmky kouř do huby.

Šestý dává krávě sežrati »záprdek« (zkažené vejce).


Předchozí   Následující