Předchozí 0049 Následující
str. 46

15. Kolik asi ryb se v něm chovalo nebo chová?

16. Kdy se lovíval?

17. Kdo jej lovil?

18. Dály-li se nebo dějí-li se dosud při tom nějaké obřady neb obyčeje?

19. Jak daleko jest rybník od nejbližšího rybníka?

20. Spojoval-li je, či dosud spojuje potok?

21. Jak se jmenuje onen potok?

22. Do kterého potoka vody rybníka stékaly a s ním do které řeky?

K tomu sestrojili bychom mapy vodopisné, obsahující všechny tyto rybníky, a měli bychom nejkrásnější obraz o tom, jak stavěli naši předkové rybníky, jak a s jakým prospěchem pěstovali rybnikářství, a zároveň nejcennější národopisný příspěvek, jenž by měl v zápětí různé studie vodopisné, klimatické, hospodářské a pod.

Leopold Havelka (Příbram):

Skalní duch „Pergmon".

(Z vypravování starého horníka.)

Lamač, havíř, otęc četné rodiny, při velké námaze a píli ne-mohl nalámati skály tolik, aby měl slušný výdělek. Jelikož pracoval na díle sám, zatoužil, aby nějaký kamarád, třeba i dobrý duch říše podzemní »Pergmon« mu vypomohl. Stalo se! Druhý den při noční šichtě vidí havíř, jak ? jeho dílu kráčí muž s dlouhým šedivým vousem, v kroji horniekéni, s ohromným kahanem v ruce. Lamač, ač se zarazil, přece s klidným hlasem ho pozdravil hornickým »Zdař Bůh!«

Po odpovědi Pergmona »Dejž to Bůh!«, pravil Pergmon: »Přál jsi si kamaráda; nuže, jelikož jsi dobrý muž, starostlivý o děti své, otec a věrný manžel, chci vyhověti tvému přání: ode dneška budu i já pracovati na tvém díle bez nároku na poloviční plat až do té doby, než vyzradíš někomu toto tajemství, do něhož tě zavazuji. Tedy žádnému, ani své ženě, o naší úmluvě se nezmiňuj, nebo kdykoli tak učiníš, smrtí zemřeš__;< Lamač s radostí slíbil mlčeti. Od té doby každý den pozoroval, že přibývalo na díle práce dvakrát tolik, co dříve. Při odevzdávání práce divil se úředník, jak je to možné. Utrhl od metru, avšak bylo to zas tak. Plat byl takový, že si lamač i s rodinou


Předchozí   Následující