str. 308
Literární rozhledy.
Jiří Polívka, Lidové povídky slovanské. Vybrané rozpravy. Uspořádali Jiří Horák a Václav Tille. I. Vydala Národopisná společnost českoslovanská. Praha, s podporou ministerstva školství a nár. osvěty, tiskem Pražské akciové tiskárny 1929, 8", str. 152. Záslužné práce ujala se Národopisná společnost éeskoslovanská svěřivši práci redakční dvěma znamenitým odborníkům, Jiřímu Horákovi a Václavu Tillemu, kteří vydají postupně v pěti svazcích souborné dílo rozprav, jež znamenitý slavista prof. Jiří Polívka po desítiletí ukládal v odborných evropských časopisech, hlavně slovanských. Takto rozsáhlá práce Polívkova splní své důležité poslání naukové i- výchovné, jak u nás, tak u cizích odborníků, kteří jistě radostně uvítají úhrnné vydání Polívkových rozprav. Svazek první obsahuje pohádku:
1. Rybář a zlatá rybka, kterou prof. Polívka po prvé otiskl v Národopisném sborníku českoslovanském I. 1897, str. 49—63.
2. Doktor Vševěd, otištěnou r. 1897 v Karlowiczově Wisle, str. 53—69; 298—315. 3. O Zlatonosném ptáčku a dvou chudých chlapcích, otištěná v Národopisném sborníku českoslovanském VI., r. 1900, str. 94—143. Druhý svazek rozprav Polívkových velmi sličně vydaných a upravených vyjde v září r. 1930.
Národopis lidu československého díl III. Moravské Horácko. Redigoval prof. Dr. Karel Ohotek. Svazek 3. Lidové umění a zvykosloví. Sešit 1. Lidové umění výtvarné. Kritická studie srovnávací. Napsal J. F. Svoboda. Praha. Vydáno podporou ministerstva školství a národní osvěty 1930, 4°, stran 84, tab. 76. Autorova bohatá 'zkušenost archivní i musejní, rozsáhlá a vele-záslužná činnost sběratelská (Horácké museum v Novém Městě na Moravě a Krajinské museum ve Velkém Meziříčí i j.), která se vlastně nedá nikdy dosti doceniti, překvapí čtoucího a naprosto nový způsob zpracování materiálu i pojetí látky ho zcela zaujme. Z bohatého obsahu uvádím názvy jednotlivých statí, jak je autor roztřídil zcela svým novým způsobem: Umění výtvarné. I. Výtvarné práce neřemeslné. 1. Vyšívání. 2. Malby. 3. Malbě podobné práce. 4. Plastiky. II. Lidové umění v řemesle. 1. Truhláři. 2. Hrnčíři. 3. Tkalci. 4. Ostatní řemeslníci. HI. Lidové umění reprodukované. 1. Oplatkáři. 2. Jiné ryté formy. 3. Pernikáři. Obrázky vybrané pro toto opravdu skvostné dílo jsou překrásné.
Antonín Václavík, Luhačovské Zálesí. Příspěvky ? národopisné hranici Valašska, Slovenska a Hané. Luhačovice, nákladem Musejní společnosti v Luhačovicích s přispěním ministerstva obchodu, průmyslu a živností 1930, 4°, str. 673. Obrazová část: tabulek CLXXXI. Dílo je věnováno: Panu ministerskému radovi JUDr. Ladislavu Janíkovi za péčí o Luha-