Předchozí 0310 Následující
str. 307

Pověry XX. století. Doklad o tom, kterak ještě ve XX. století jsou lidé pověrčiví, uveřejňují Lidové noviny v Brně (roč. 33, čís. 260). ? obuvníku Františku Wolfovi ve Velké Brezové při Ústí nad Labem přišly dvě cikánky, které řekly, že rodina onemocní do 14 dnů, protoža je byt vykropen umrlčí vodou. Zatím co jedna cikánka odvolala Wolfovou stranou, žádala druhá, aby jí Wolfová dala cíchu, polštář, blůzu, zefírovou košili a spodky, emailový hrnek, boty a pět desetikorun. Položí prý všechno o půlnoci na osm hrobů na hřbitově a po osmi dnech věci zpět přinese, čímž kouzlo ztratí moc. Wolfová měla jen pět korun, které cikánce dala. Vtom však se Wolf vrátil a cikánky před ním utekly, ukradnuvše v bytě různé předměty.

    Rudolf Janovský.

Dětská říkadla z Lipnice na, Plzeňsku. Ke článku p. Arnošta Čapka v Českém Lidu zaznamenávám některá dětská říkadla z Lipnice na Plzeňsku.

Při odpočítávání »na honičku«, nebo »na čmukačku«, t. j. na schovávanou, říkají děti: En, ten, tyčka, ty jsi pryčka, en, ten, tyč, ty jsi pryč.

Enyky, benyky, tykybe, abr, fabr, domine, elce, pelce do pekelce, trans.

Kadla Madla povídala, že by ráda kolíbala, en, ten, tyč, ty jsi pryč.

U potoka roste kvítí, jmenuje se petrklíč, na koho to slovo padne, ten musí jít z kola pryč.

Jedna, dvě, Honza jde, tři čtyři, z hospody, pět, šest, nemá čest, sedm, osm, nemá rozum, devět, deset, bude viset, jedenáct, dvanáct, -už tam visí jako paňác, devatenáct, dvacet, už tam visí jako klacek.

Jiné říkadlo, jež se však skoro zpívá: Když já jsem byl malý chlapec, na housle jsem hrával, strunky se mi přetrhaly, šmytec ?? mi zlámal. Přišel já jsem ? jedné selce, ona pekla vdolky, prosil jsem ji o kousíček, ona, že je horký. Poslala mě na obruče, bych nasekal hůlek, abych se měl čím brániti, až pojede Turek; Turek jede od Moravy, šavle se mu blýská, já se Turka nebojím, ani jeho vojska.    Václav Davídek.
Dětská hra. Děvče říká: Píši, píši patnáct, ještě jednou patnáct, nevěříš-li tovaryši, napiš si to sám. Při říkání musí napsati 15 čárek (levou rukou psané čárky zakrývá), podaří-li se jí to, vyhrála; napsala-li více nebo méně, prohrála a píše čárky děvče druhé a znovu počítá: Píši, píši patnáct, ještě jednou patnáct, nevěříš-li tovaryši, napiš si to sám.      Frant. Rezková.
Špatný řemeslník. V Jindřichově Hradci říkají »hudlař« o špatném řemeslníku.    Frant. Rezková.

Předchozí   Následující