Předchozí 0340 Následující
str. 337

byla strážkyní. Plodem studií jejích o výšivkách byla obsažná pojednání o technikách vyšívání moravského v denních listech moravských a českých, jakož i pozoruhodný článek v průvodci národopis, výstavy hodonské r. 1892. Konečně vydala ve výroční zprávě školní z r. 1894, později jako samostatnou brožuru, velmi cennou stať o národním vyšívání moravském, jež rozděluje na 5 typů (boudnice, úvodnice, obojky, šatky, zástěry). Podle stati té uspořádal činný spolek Vesna na výstavě zvláštní oddělení výšivek moravských, kdež také bylo možno brožuru tu levně si opatřiti. Jak již řečeno, pěstováno na škole Vesnině snahou E. Koutníkové a všech dalších učitelek (J. Pitrové, A. Teplé, B. Čadské) vyšívání národní nejprvněji na Moravě, a skvělý jeho výsledek ukázala již prvá výstava r. 1887.

Rovněž na výstavách v Ivančicích, v Praze5 v Kroměříži, ve Hradci Králové a j. dosáhly výšivky ty zvláštních vyznamenání, přenášeny jsouce mimo na prádlo a šatstvo i na předměty kostelní.

Sluší ještě podotknouti, že pí. Koutníková při všech těchto pracích ještě zařídila kurs krajek moravských (první na Moravě) při škole jmenované s úspěchem velmi dobrým.

Snahy tyto podporovala nejvydatněji si. Eliška, Kozlová z Letovic na Moravě. Po zkouškách ze IH. oboru školy měšťanské věnovala se úplně studiím o krojích a ornamentech moravských. Jako učitelka kreslení na škole Vesnině budila v chovankách vzácné porozumění pro vzory naše a vhodné jich užívání.

Ve výroční zprávě školní z r. 1893 čteme od ní zajímavou stať o moravských krojích národních, kteráž vydána byvši též samostatně, vzbudila živou účast. Na základě jejím zařízena ve Vesně sbírka krojů moravských. Rovněž konala slečna o předmětu tom opětovaně četně navštívené přednášky a učila o krojích a ornamentech lidových i ve prázdninovém kursu českýeh učitelek ve Vesně v Brně.

Zvláštností jsou mnohé národní vzory hektogTafované, jež E. Kozlová chovankám svým zdarma opatřovala, a tak vkus v duchu národním mocně šířila. Rovněž vynikají jiné pomůcky učebné tohoto směru, jež vystaveny byly v oddělení školství průmyslového na výstavě národopisné. Mimo kresby národní na výšivky pěstují se vzory na porculán, sklo, dřevo a j. přesně podle zákonů aestetických.

Tato činnost blahodárná na škole Vesnině, jejíž důsledky viděti na celé Moravě, podporována byla účinně neúnavným ředitelem p. Frant. Marešem, rovněž horlivým pracovníkem, jak na poli školském, tak na poli národopisném. V Brně samém uspořádala Vesna a škola její krásnou a obsáhlou výstavu národopisnou r. 1894, a budova její, jakož i nově vysta-


Předchozí   Následující