Předchozí 0189 Následující
str. 186

u sąsiednich ludów niesłowiańskich. IV. Zestawenie wniosków ogólnych. Objaśnienie wyrazów. Literatura. Skorowidz nazw geograficznych. — Alfred Bachmann vydal důkladné a všestranně vzorné poučení, jak byla zbudována střecha podle slovanské zkušenosti. Bachmann odborně popisuje a obrázky pečlivě doprovází, jak byla polská střecha sestavena, jak potom rozdělena se zvláštnostmi a podrobnostmi. Důležité jest upravení výzdoby, zejména štítů. Přirovnány jsou střechy slovanské západní.

Bachmann zná důkladně názvy československé. Určuje názvosloví. Opravdu překvapuje svými znalostmi podrobností a dokladů československých, začež jsme mu vděčni. Zná i náš »Český Lid«, kdy odborné kruhy vědecké polské, bohužel, neznají československých podrobností (lomenice štítů chalup). Potěšilo nás rovněž, jak prof. Niederle, na mnoha místech v díle citovaný, zná Moravské Slovensko. Srv. tu L. Sawicki: 1. Szałaśnictwo w Górach żywieckich, Mat. antr. arch. i etnogr., XIV. Kraków, 1919; 2. Szałaśnictwo na Śląsku Cieczyńskim, tamtéž; 3. Szałaśnictwo na Wołoszczyźnie Mirawskiej, viz tamtéž. Zajímavé jsou kostely v Horním Slezsku: J. Dobrzycki, Drewniane kościoły na Górnym Śląsku, Architekt, XXI. Warszawa, 1926. Kéž by si odborníci českoslovenští prostudovali podrobně důležité a poučné studie Bachmannovy. Doporučuji Bachman-novu knihu upřímně každému národopisnému odborníkovi československému!

Adam Fischer: Djabel w wierzeniach ludu polskiego, Lvov (otisk), str. 12 (Lud,' 1929, str. 198 až 209). V rozmanitých postavách a pod všelijakými názvy udržuje se v demonologii polského (i českého) lidu ďábel. Názvy jeho jsou rozmanité: bies, čert, satan, zlý duch, »zlý«, »černý«, »cos«, luciper, smentk, »kvardy« atd. Ďábel ukazuje se v podobe jiných démonů: vítr, topielec, boginka, południk, światełko, latowiec, widmo, a pod. Letí v povětří, přenáší hory, skály, kamení. Proměňuje se v lidi i zvířata. Bývá to někdy pták s červenýma očima, černý kocour, beran, pes, vůl černý, husa, kozel, holub, vlk, potvora přepodivná, žába, svině, had atd. Před sv. Janem Křtitelem s čarodějnicemi ďáblové se shromažďují na Lysé Hoře, kdež tancují divoce a veselí se až do kohoutího kokrhání. Jednu nohu obyčejně má koňskou, levou nebo pravou, na ni má kopyto. Někdy je chromý. Ďábla chytneš lipovým lýkem skrouceným a pak ho upotřebuješ ku práci, kdy je potřeba, jako nevolníka. Přinese a vykopá peníze. Ďábel někdy se jeví jako dítě plačící, nebo si hvízdá. Zjeví se někdy jako starý »chlop«. Jindy ukazuje se jako malounké černé kuřátko. Mívá někdy rohy, jindy ocas. Faustovský Mefistofeles shoduje se s ďáblem zná-


Předchozí   Následující