str. 206
učiníme, objevíme-li někde psaný sborníček, u něhož ovšem vyšetříme vše, co souvisí s jeho původem.
Poslední velkou zájmovou skupinou bude pro nás z a-městnání lidu. Jest to vědní obor, tak jako zvykosloví neobyčejně rozsáhlý a lze jej zpracovávati z celé řady hledisek. Předně jaký význam má to které zaměstnání v životě selského lidu, za druhé, jaký má význam hospodářský, za třetí, jaká jest jeho technika, za čtvrté nástroje a nářadí k tomu používané a za páté příslušné lidové názvosloví.
Předním oborem jest tu přirozeně zemědělství. Ono doznalo veliké změny za poslední století jak s hlediska technického, tak i hospodářského a proto skýtá velmi mnoho cenných poznatků. Počneme s rozsahem pozemků, jich názvy a polohou, stanovíme, jaká výměra jest u středního hospodáře, pak většího nebo jen chałupnika. Poznáme, co se převážně pěstuje a jak bývalo dříve. Pak se vyptáme na způsob obdělávání polí, na techniku vůbec, zapíšeme si hospodářské praktiky i průpo-vídky o počasí, úrodě a pod., neboť jsou výsledkem staletých zkušeností. Pak přejdeme ? nářadí a usilovně pátráme po starých odložených kusech, neboť to jsou právě tak vysoce cenné památky, jako ty nejvzácnější předměty lidově umělecké. Tu opět poznáme, jak málo se z toho zachovalo pro neporozumění v době nejmladší, neboť ony veliké změny zemědělské techniky nastaly teprve za naší paměti. A proto si poznamenáme při každé usedlosti, kdy tam počali používati moderních pluhů, mlýnků na obilí, žacích strojů a pod., neboť to budou velmi cenné zprávy pro budoucnost.
S hospodářstvím polním úzce souvisí hospodářství lesní. Každý větší hospodář míval svůj kousek lesa, případně obec les společný a jest zajímavo vyšetřiti, jak býval obhospodařován. Mnoho se na příklad změnilo ve výběru stromů, které dříve byly více listnaté než jehličnaté.
Velmi zajímavou kapitolou bude dále včelařství, kdysi kvetoucí a dnes upadající. Tu zvláštní pozornost věnujeme názvosloví a úlům, pro jich velmi různé systémy i často pěknou výzdobu. S tím souvisí zužitkování medu a vosku pro potřebu domácí i jako léčivý prostředek a pod.
Dalším zaměstnáním venkova jest sadařství s rozmanitými zkušenostmi a lidovými názvy ovoce, pak zelinářství, případně i jiné speciální obory sem spadající. Na příklad na bývalém panství Rožemberském pěstoval se svého času s úspěchem šafrán.
Při každém z těchto odvětví hospodářských hledíme nejen ? vlastnímu pěstění plodin, ale také ? jich zužitkování a sledujeme tedy i domácí výrobu hotových produktů.