str. 6
víně a tímto prachem posýpaje i sniesti. Vezmi dřevo aloes, kubel, kardamomum, každého lot, skořice, golganu, zázvoru, citvaru, každého puol lotu, hřebíčkuov, květu muškátového, hubky jelení, driáku lesnieho, každého čtvrtci, hadového koře-nie, nátržníku, třevdavy, podružce, obojieho, jeleního srdce kuostky anebo jednorožcové kosti, každého puol čtvrtce, zlatta čistého 5 tabulek, cukru čistého bielého 10 lotóv.
Z těch všech věcí prach udělati a užívati jeho na topeničce naučením svrchu položeným. Zachovává člověka v jeho zdravie, srdce mocně bránie od nakaženie mornieho. Byl-li by kto nakažen s hlízami, aneb s pryskýři, tehdy všeliké posilněme silně od srdce odhánie a posilňuje velmi. Pilulek pestilenciales časem svým požívati nezapomínej. A někdy jich muožeš puol čtvrtce, anebo jednu čtvrtci přijieti, aby se jimi obměkčil, pro vlhkostí vnově zplozené, neb snadně porušily by se od nakaženie. Toho času rozličného lékařstvie užíváno bývá.
Někteří rútu s vořechy vlaskými, aby se nenakazili jedovatým povětřiem, jedie. Anebo fíky s květem muškátovým. Také mandly s květem rútovým ráno jiesti, zachovává. Jiní vaří hřebíčky, nátržník, třevdovu, dryák lesní u vině a vocta přilé-vají. V tom ráno topenice vomáčejíce, jedie. Dryák někteří u víně ráno přes den pijie, puol čtvrtce berouce a za 6 hodin od jiedla po něm zdržujie se.
V létě musí jej studenými věcmi srdečnými temperovati, jako korálem červeným, sandálem, akštajnem, kafrem, nátrž-níkem, spolu smiesiti a tak dávati. A což se vo užívání dryáku píše, o to snažnú pilnost měj, aby byl pravý dryák výborný. Mnoho jest dryákův samým jménem, ale pravého po skrovnu.
Hrubost sedlská, lékařstvie neobvyklá, cibuli s voctem za dryák chválí, též česnek nad apatéku... Já chválím lidem mladým, pěnokrevným, času letnieho najužitečnější věc býti pro zachováme od kazu mornieho, lektvaře ruožové, ,s cukrem dělané a sluncem kvašené s skořicí, s květem a s hřebíčky i s zlat-tem smiešené, ráno vždy požívati...
To věcech voňavých: nositi v ruku něco voňavého jest prospěšné. A ty věci jsou mnohé i rozličně strojené v apa-tekách z ambry a z jiných věcí voňavých bohatým dělají se k času zimnímu neb letniemu, jakž povětří příčinu dává. Chu-die mohu hřebíčky vařiti v uoctě a zavázati je v šátku i voněti. Vocet smiesiti s ruožovú vodu a s rojovnikovu. V tom spongii vomočiti a voněti. V aquamvite šátek vomočiti a voněti. Také sám pelyněk zelený nositi. Květ kariofilátový, basiliku, jakž by čas a povětřie žádalo, to vybrati sobě. Vuoně silná hlavě plné bolest zbuzuje, i musí prve hlava vyčištěna a posilněna býti. Slušnou zprávou tělo také aby čisté držáno bylo. Po jiedle ne