Předchozí 0008 Následující
str. 7

ihned příliš často voněti. Neb tady se hlava velmi naplňuje, ale ráno a před večeří najvíce voněti.

V pokrmiech kterak má se chovati: Dobrý a zdravý pokrm, mierného přirozenie, krev zdravu, životu při-hodnú, činie a život od nemoci zachovává. Ale zlý pokrm z střédmého složenie vyšlý, jakožto k vyvýšené horkosti nebo studenosti, anebo k přielišné mokrosti i suchosti, někdy zkažený i v své podstatě porušený, netoliko zlú krev i porušení plodie, ale také i život kazí a dnuov ujímá.

Protož chleb ať jest z zrna čistého, nepokaženého, nestuch-lého, ani smradu od země majicieho, nemolovatého, muškami vyjedeného, bez myších hoven, dělán, i v dieži čisté, nesmrduté, ani splesnivělé, vodu neporušenou, ale studničnú, čerstvého pramene musí zakvašen býti, na miestě nešpinavém, ani v nádobě naprzněné, válen býti. A dřívím suchým, hornatým, dubovým neb jalovcovým, habrovým, bukovým, borovým a tak jiným, neshnilým, ani zasáklým, péci se má. A bielý chléb jest najlepší z čisté mouky, z pšenice jadrné, z země dobré. Jiného chleba nevypeklého, černého s smetmi i s hovny myšími, též lihancuov, mazancuov, koblihuov střež se, i zelníkuov, vdol-kuov, buchet.

Maso hovad, na horách pasených, daleko jest lepšie, křehčejší, nežli doma krmených, volkuov, jalovic, skopcuov. Ale masa voluov starých, býkuov, kravského, prasečieho, husího, kačičieho i všech ptákuov vodnatých varuj se. Jelení maso od porušenie zachovává, též srnie i zaječie. A to aby nové bylo, shnilého, koňského, z láku tůnného nepožívaj.

Počité v mor, vínem anebo octem polité, užitečnější pravie se býti. Velmi zdravitedlná věc jíchy zaocťovati, anebo vostré jíše dělati s voctem vhod, zvláště v létě přieliš mnoho jeho požívati, anebo aby velmi v ostré kyselosti byl, nenie požitečné. Nebo přirozenie zemdlévá i uražie vnitř a mrtvie moci přirozené, žaludek i údy, dýchánie svú studenosti proměňuje, jich zpuosob vlastnie a kašel zbuzuje.

Kuřata, v létě s agrestem anebo s limouny strojená, dobrá jsou. Též také odpečená do vostrého kořenie příhodná jsou a lépe jest zakyseliti je černými višněmi, nebo švestek vařených rozetříti a vína přilíti.

Ryby, zvláště vod bahnitých, jezerních, rybničniech, stojatých vod, kapruov, línuov, mníkuov, úhořuov, rakuov, nepožívati. Vod čerstvých, tekutých, jako mřeně, skřevle, pstruhy, lipeny, jelce, vokúny, štiky, parmy a zvláště v uoctě připravené příhodné jsou. Někteří štiky s limouny strojí a dobře. Pečené a (ve) vostré jíše povařéné zažitedlné jsou. Nové také ryby prosoliti, aby v soli dlouho neležely, chválí sé. V uoctu všecky


Předchozí   Následující