str. 142
sobě pomoci, totiž: s čerstvou kolomastí, takovou hleď jen vždy v chlívech míti, a tak seznáš mojí dobré rady.
10. Kdybys seznal, že by nějak tvůj dobytek se roznemohl, takovému jest nejlépe pro vypocení dáti. Vezmi starého herynka a protáhni jej skrze čerstvou kolomast, dej ho dobytku do chřtánu, aby jej pozřel, a zaopatř ho hodně teplem, aby se tím lépe potiti mohl, musíš ale začasto nějakým šatem utírati, aby se ten pot zase do něj nevtáhl, tak se všecka jedovatina z něj vyžene a dostane chuť ? jídlu.
11. Jakož také, kdo více dobytka má, jest tento recept dobrý: vezmi jednu štvrci pšeničných votrub a vař je trochu, pak jeden žejdlík soli, též čtvrt žejdlíka stlučené pelunky, 4 loty glasgala a 4 loty síry, což stluč na drobno a všecko dohromady zamíchej a dej potom jednomu každému kusu jednu plnou sbíračku do čisté dojačky, spíše než jim zrána jísti dáš a tak po tři dni, nedej ale na to dříve píti až za dvě hodiny.
12. Proti pádu hovězího dobytka. Vezmi páleného kamence jeden lot, kafru jeden lot, celistvý síry jeden lot, trochu ruč-ničního prachu a jako lískový ořech kus Egerského medrytátu a čtvrtku louhu, stluč vše na drobno, dej do toho louhu a vlej dobytku do krku, třebas již nemocný byl, za tři neb čtyry hodiny bude mu pokrm šmakovat.
Neb vezmi saze z capouchu, zmíchej je s člověčím močem, s tím dobytku dobře chřtán vytírej, potom vezmi dvě hrsti jalovcových zrnek i s hlavičkama, též také dvě hrsti jehliček jalovcích a dvě jedlových, to vše v hromadu zmíchej, stluč na drobno, pak vem šest lotu glasgal na půl šetrenej, na to se vleje dvě pinty vína, nechá se to vařit a uvařené vystydnout, tak, aby se to mohlo vlažný do krku nemocnému dobytku vlejti. Jest mnohokráte sprubírováno.
13. Prostředek, který nemoce nepřipouští a na 350 kusů dobytka sprubírován jest. Vezme se tři libry encianu(?), dvě libry andělíčkového koření, dvě glasgal, dvě síry v celosti, dvě antimonium krudum, to se na drobný prášek stluče a přimíchá se libra prachu ručničního, dvacet žejdlíků soli a tři věrtele pšeničných votrub, ráno, dřív než se dobytek krmí, do čistých a dobře vypucovaných koryt neb žlabů těm 350 kusům najednou, kde ale jest málo dobytka, také míň se dáti má. Nato ale nedá se dobytku za dobrou hodinu jísti ani píti.
14. Nepřipouštěj také tak lehce zlé povětří do chlíva aneb do marštale, kuř z tlučených jalovcových zrn s přimíchanou smolou ze sudu.
15. Jiný prostředek proti pádu dobytka. Vezmi tři zrna jalovce, jeden strouček česneku, dobře to rozetři, pak vem turecký pepř a síru, stluč to dobře, potom vem kolomast čer-