str. 181
nebo znak atd., ale šlo-li jen o práce zcela jednoduché, čistě řemeslné, takové i odmítal, zákazníku nevyhověl, a odkázal jej jinam, ? jinému rytci. Cítil se umělcem a jeho touze vyhovovala jen činnost umělecká.
Touto tedy cestou asi se bral odborný život K. Abrahamův; nebylo takřka volné chvilky, nebylo oddechu, a vše za tím účelem, aby stanovenému předsevzetí bylo učiněno zadost.
Podle zaručených zpráv vydělal Abraham při normální práci, ovšem celodenní, bez přestávky, asi 5—6 zl. a jen ve výjimečných případech, šlo-li o činnost, pro kterou byl zvlášť výborným a zručným specialistou, více, tu a tam, ale to jen velmi zřídka, až 20 zl. Z tohoto výdělku se spotřebovalo na živobytí a vydržování rodiny asi 3 zl., a za ostatní, za zbytek se ponenáhlu zařizovala začáteční velmi primitivní domácnost, a zasvěcení jsou nuceni obdivovat zbytky konečně dosaženého zařízení domácnosti, bytu, neboť z nich lze seznat potěšitelný poměrný blahobyt a umělecké cítění a vysokou osobní úroveň jeho osoby i jeho manželky.
Pokud jde o posudek vlastních prací považoval Abraham medaili Čeněk Gregor, protektor Národopisné výstavy čsl. v Praze 1895, za nejlepší, ale za nejpozoruhodnější svou práci vůbec měl rytinu »Národní divadlo«. Jde zde ovšem o práci ryteckou méně snad uměleckou, vlastní tvorby, ale o předmět, který svědčí o znamenité rytecké jeho dovednosti.
Tato rytina byla zpočátku tvořena společnou prací Křížovou a Abrahamovou, nebyla však dohotovena až do smrti Křížový, také je na prvních galvanoplastikách poznat, že obraz nebyl úplný; tento první obrázek je, nehledě ke spolupráci Abrahamově, označen jen jménem Křížovým.
Po smrti Křížově zdokonaloval Abraham rytinu ještě velmi dlouho, a to jednak vzhledem ? nákresům a vyobrazením z různých děl, jednak podle náčrtů vlastních, tvořených podle skutečnosti, tedy na místě. Oproti původní rytině jde při tomto zdokonalení zejména o různé změny detailů hlavic, sloupů, figur a j. Porovnáním obrazů původních s odražky nebo galvanos podle konečné rytiny lze i pouhým okem poznat, že šlo o zlepšení a zdokonalení dalekosáhlé, o změny někdy i zásadní. Tato zlepšovací a zdokonalující práce byla však zvláště namáhavá, neboť bylo nutno i opravovat, což bylo zpravidla možno jen zavrtáním dotyčných detailů a jich znovu vyrytím. Že šlo při tom všem o práci velikou, jde na jevo i z toho, že Abraham pracoval na tomto razidle ještě asi půl roku po smrti Křížově. Vzhledem ke dřívější své součinnosti na tamto díle ? ? této pozměňující, opravující a zdokonalující práci měl se Abraham za oprávněna označit konečnou rytinu pouze svým jménem a nesou tedy gal-