str. 105
potom nahraditi. Někteří už nyní na klechtny zapomínají a někteří už i zapomněli.
Červená a malovaná vejce, obyčejně však už jen prázdné skořápky, z nichž byl obsah malými otvory naproti sobě vyfouknut, tak zvané »pouky«, věšívají hoši na máje, jež v noci filipojakubské svým děvčatům staví.
Pěkné ukázky kraslic jihočeských podává Fr. Lego podle kreseb R. Vrzákové z Kam. Malíková v okolí Jindřichohradeckém*). Srv. rozmanitá vyobrazení českých kraslic s popisem v Českém Lidu XVIII. str. 28. Viz vyobrazení na str. 106 a 107.
K. Žirovnický rozeznává: 1. Pomlázku rýsovanou, 2. malovanou; 3. okrašlovanou a 4. barevnou.**)
Pomlázka rýsovaná jest nejpěknější. K rýsování nehodí se každé vejce, a proto se vyberou vejce nejčistší, nejhladší a největší. Veliká váha klade se na obarvení pomlázky, a proto kupují nejraději barvu u kupce, ačkoliv dovede hospodyně sama barvu připraviti. K tomu cíli sbírá celý rok slupky cibule a schovává je do hrnečku. Před velikonocemi dá močiti slupky do vody, a jsou-li již dosti vymočené, dá tam vejce a vše vaří. Není-li barva dosti silná, tedy přidá slupek, nebo nechá vejce v barvě ještě několik hodin a tím dostane krásnou, stálou hnědou barvu. Přidá-li oleje do barvy, tedy pouští-li tam vejce, chytne se naň olej, a barva všude nechytí, a vejce jest obarveno mramorově. Na pěkně a čisté obarvených vejcích se rýsuje. Rýsování děje se ostrým a velmi tvrdým nožem, nejčastěji kapesním, který má ulomenou špičku a tím se seškrabuje barva.
Rýsování vajec jest vlastně stínování. Osvětlená místa se oškrábou a zůstanou bílá, a kde jest stín, tam se barva málo seškrabe. Po skončení rýsování jest obrázek podobný trochu dřevorytině. Seškrabování barvy děje se velice zdlouhavě, a proto jest třeba k rýsování vajec trpělivosti a času. Trpělivosti jest třeba proto, že se často stává, že se vejce prolomí pod nožem, když již jest skoro hotovo. Na pomlázku rýsují se skoro jenom ornamenty rostlinné, jenom k vyplnění mezer mezi ornamenty rostlinnými rýsuje se srdce, kříž, kolečka a písmena. Ornamenty užívané jsou rostlinné a již stylisované, zvláště: květ a list jitrocele, fuchsie, konvalinky, šípku a j., neb list kopytníku, řebříčku, břečťanu a j.
Jiný druh pomlázky jsou vajíčka malovaná voskem, a ty jsou dvojího druhu: 1. Na bílých vejcích barevná malba voskem. 2. Na barevné půdě bílé ornamenty (zhotovené voskem). Vejce voskem malují se následovně: Pěkná vejce uvaří se v mléce, potom dá se roztátí vosk, nejčastěji žlutý, zelený, modrý a červený, málokdy černý. Taveni děje se na lžících, zvaných »škrabačky«, které se dají nad hrnek, v němž hoří olejový kahánek. Nástroje k malování jsou jenom dva: Špendlík zapíchnutý v držátku dřevěném a z peří udělaná lopatička v podobě trojúheL-
*) Viz Český Lid XIV. str. 424. **) Český Lid VIL 1898, str. 364.