str. 19
noehů, tolik jest naděláno lístků, stébel nebo dřívek. Kdo má nejvíce hlasů nebo vytáhne si nejdelší zelené stéblo žitné, jest králem, kdo po něm nejdelší, jest knězem atd., a kdo nejkratší, jest služebníkem. Nebo mají na dřívkách 1, 2, 3, 4, 5 atd. vyřezaných vrubů. Kdo vytáhne si dřívko s jedním vrubem, jest králem, kdo se dvěma, jest knězem, kdo se třemi, jest rychtářem atd. Kteří vytáhnou si dřívka bez vrubů, jsou prostými vojáky.
Ochoz s králem a králkou děl se v Jihočesku takto: Za starodávna mládenci na hod Boží svatodušní první den vykonávali obřad s králem a žabkou, a později teprve na druhý svátek svatodušní byla jim povolena pochoz. Proto na týž den sejdou se mládenci na zatroubení okolo dvou hodin s poledne, jak svrchu podotknuto, přistrojeni místem k boudě, místem do dvora králova*), odkudž pak se odeberou k boudě a od ní k budovám, chodíce nebo jezdíce v následujícím pořádku: 1. Napřed kráčí praporečník s máji okrášlenou jako s praporem. 2. Za ním postupují trubač, pískač, dudák a húslař, hudouce národní zpěvy. 3. Potom jde mládenec s máječkou na Okrouhlíku, jehož následují dva mládenci: jeden nese korbel piva a druhý skleničku. 4. Za nimi postupuje kněz s pobočníky svými. 5. Za knězem kráčí vážně král s králkou. 6. Za nimi stoupají rychtář, soudce a písař. 7. Po těchto jde kat s mečem a dříč s oštěpem, na kterém má živou žábu ve skřipci; za nimi kráčí holomek. 8. Je následuje biřic nebo rybnikář čili sluha. 9. Za nimi postupují vojáci z mládencův a za těmi se hrne dav mládeže do statku, kde stojí máje.
Vstoupivše do světnice k posvátnému koutnímu, bílým ubrusem po -krytému stolu, postaví máječku na stůl, okolo něhož postaví se král s králkou. Král pozdraví hospodáře a čeleď jeho, králka zase hospodyni a děti. Králi a králce podají sklenice s pivem. Král podává poctu hospodáři a králka hospodyni i všem přátelům jeho. Hudci mezi pitím hrajou jim nahoru. Král a důstojníci jeho hovoří s hospodářem a králka s hospodyní o hospodářství atd. Zatím hledají mládenci dcerušky a vyslídivše je, tančí s nimi buď před vraty okolo postavených máji nebo též na dvoře, nebo ve světnici okolo praporové máje a otočivše ,se s nimi třikráte kolem, přivádějí jednu po druhé ke stolu ke králi a králce. Král jí dá poctu, kterouž ona přijímá a pije na královo a králino zdraví. Hudba jí hraje nahoru. Král s králkou jí přejí vše dobré, začež ona jim slušně děkuje. Na to vyndá král z talíře tolar, ukáže jej dívce a má ji k tomu, aby též takový májičce obětovala. Ona hodí na talíř několik krejcarů. Král ukazuje, že je to málo. Ona na to hodí několik měděných grošů. Král ukazuje, že nejsou pěkně bílé (stříbrné} jako ten tolar. Ona říká, že takový nemá. Když nechce více dáti, vezme ji druhý mládenec a zatočí se s ní třikráte okolo máje a zase ji předvede ku králi. Král opětuje totéž, jak výše podotknuto. Ona na to hodí májce stříbrný groš.
*) Obyčejně syn rychtářův bývá králem a dcerka konšelova králkou, k němuž se ostatní mládenci sejdou.