Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující

8

Anna Nesvadbíková:

Po našem mínění kniha není psána bez jisté tendenčnosti, bez úmyslu, aby se vysoko a značně nad skutečné poměry vyzdvihoval hospodářský, kulturní, sociální a politický význam Němců v Čechách. Z tím účelem jsou někdy i cifry dosti tendenčně sestaveny a téměř vždy jest rozbor dat statistických této tendenci přizpůsoben. Tím však nemá býti kniha šmahem zamítnuta, nýbrž jen upozorněno na to, že při čtení jejím dlužno počítati opatrně s tím, že knihu psal upřímný a otevřený Němec.

Dílo sestává ze tří částí. První jest textuální zpracování (701 stran), druhá obsahuje všechny zevrubné tabulky statistické, jichž к dílu použito, třetí konečně obsahuje mapu jazykovou a celou řadu zajímavých a origi-nelních kartogramů a diagram, znázorňující pohyb měny přirozené a nej-důležitějších potravin a mezd ve století XIX. v Čechách.

Statistickou část díla sluší zejména vřele doporučiti českému čtenářstvu ke studiu.

    Dr. T. Živanský.

Výstavka krajek a národních výšivek v Brně.

Ode dne 19.—26. listopadu 1905 byla v Brně otevřena v krásných místnostech »Klubu přátel umění« výstavka krajek a národních výšivek.

Výstavku uspořádala »Dívčí akademie«, jejíž předsedkou jest pí. Karla Stránská. Původně měla to býti výstavka krajek na podnět pí. M. Klumpárové, známé organisatorky krajkářství ve vých. Čechách, jejíž přičiněním rozšířila se záliba pro krajku ručně pracovanou na tak mnohých místech, kde dříve nebylo pro ni porozumění. Poněvadž se však pořadatelkám zdálo, že by výstava pouhých paličkovaných krajek nedosti zajímala obecenstvo, tu na radu sl. uč. Waltrové byla výstavka rozšířena i na výšivky národní, které jsou namnoze bohatě zdobeny i vzácnými druhy různých krajek. A šťastná to byla myšlenka, neboť tím nabyla výstavka jisté bohatosti a přičiněním p. architekta Dušana Jurkoviče byly místnosti výstavní upraveny tak dovedně, že každá stěna skýtala ladný obraz.

Výstavu obeslali různé organisace, školy i soukromníci. Tak dívčí škola. »Světlá« ve Vel. Meziříčí zaslala deset vzorů, znázorňujících postup práce při vyučování paličkování, »Zora« v Zábřehu ukázku svých prací, státní škola krajkářská ve Vamberku vzorné nástěnné tabule paličkovaných vzorů pracovaných žákyněmi školy. Pí. Klump arová z Král. Hradce obeslala výstavku bohatě několika bednami různých předmětů umělecké ceny, z nichž nejdražšími byly dva slunečníky v ceně 180 К a 202 K. Nejvíce šly na odbyt z této kollekce okraje kapesníků zhotovené dle vzorů pí. Klum-parové nebo jejího chotě, p. dr. Klumpara. Byly to vesměs vzory, které se nedostaly posud do běžného obchodu a vyznačovaly se svérázností a vkusem, pracovány jsouce na základě národních motivů, vyhovujíce zároveň vkusu dnešní doby. A právě touto svérázností vynikají naše české krajky nad jiné, cizozemské, které bývají mnohdy pracovány dle zkostnatělé, staré šablony. Národní motivy dodávají našim krajkám svěžesti — originality.

Několik beden zaslaných pí. Klumparovou opozdilo se stávající resi-stencí na dráhách, že nemohly býti více ani vyloženy, čehož jest velice litovati, neboť obsahovaly nástěnné tabule všech vzorů žambereckých krajek,


Předchozí   Následující