str. 128
Zprávy o museích a společnostech národopisných.
(Ze Společnosti Národopisného Musea Českoslovanského.) Na schůzi Rady 27. března zvoleno bylo nové presidium a to předsedou Univ. prof. dr. J. Matiegka, místopředsedou univ. prof. dr. A. Kraus, pokladníkem tov. A. Haeusler a jednatelem univ. doc. dr. V. Tille. — Sbírky Národopisného Musea byly značně rozmnoženy nákupem větší, bohaté a cenné kolekce výšivek a krajek od p. red. F. Kretze. Kretzova sbírka čítá 7239 čísel, z nichž 514 je větších, namnoze velmi vzácných kusů. 6725 kusů je drobných výšivek (z náramků a límečků), jež ve stejném množství a pestrosti dosud nikdy nebyly sebrány v jediné sbírce. Původem jsou výšivky sbírky Kretzovy — až na mizející výjimky — z Uherského i Moravského Slovácka. Pokud dovolily omezené místnosti musejní, byla sbírka Kretzova prozatímně instalována a je od 16. dubna přístupna obecenstvu. — Českoslovanská Květena, kterou založilo před dvěma léty Národopisné Museum, byla přejata správou zahrady Kinské (měst Prahy a Smíchova) do vlastní režie. — Rada Společnosti N. M. Č. zapůjčila komitétu pro české oddělení výstavy londýnské a pražské Obchodní a Živnostenské komoře pro výstavu v Miláně řadu předmětů z musejního depot. — III třída České Akademie poskytla pro r. 1906 na publikace Společnosti N. M. Č subvenci 200 kor. Přispívajícími členy staly se díle okresní výbory v Bělé, v Un hosti a na Vinohradech a Občanská záložna na Smíchově.
@-------
Zpráva o Museu království Českého za rok 1905 vykazuje v knihovně a sbírkách, s ní spojených přírost 9668 čísel: ve sbírkách ostatních 2557 čísel přibylo. Ve sbírce národopisné bylo inventováno 63 čísel o 76 kusech, z nichž připadá na oddělení české 10 inv. čís., na oddělení moravskoslovácké 51, oddělení slovanské 1 a oddělení cizí ethnografie rovněž 1 číslo. Správa sbírek historicko-archeologických a národopisných stěžuje si ni nedostatek místa exposičního. Příjem Musea obnášel 455.508-84 kor., vydání 182.386 17 kor. Z vydání připadalo na vědecké podniky a sbírky 51.230 13 kor.
@---------
Matice Moravská měla v uplynulém roce 779 členů přispívajících, 113 činných a 8 zakládajících. Příjmů měla 6314-32 kor., vydání 4898'99 kor. jmění má 24.079'67 kor. Vydává Časopis Matice Moravské, jenž všímá si i lidopisu ; mimo to chystá opětně publikace samostatné, z nichž pro r. _1907 oznamuje »Výklad místních jmen markrabství moravského* profesorů Fr. Černého a P. Váše.
@-------
Ve velkoměstské komisi na pražské radnici byla vyslovena myšlenka sjednocení a zcentralisování všech pražských museí a obrazáren. К. B. Mádl v Národních Listech (8. dubna) upozorňuje na pochybenost podobného snažení: iPragensie městského musea by i v ústředním museu musily tvořiti zvláštní museum oddělené, poněvadž by roztroušeny ztratily na hodnosti aspoň poučné. Historicko-archeo-logické vlastnosti a požadavky v příslušných odděleních zemského musea nedají se srovnati s technicko-uměleckými kvalitami umělecko-průmyslového a tak podobně dále. I kdyby kdo v Praze postavil novou musejní budovu patřičné velikosti, zůstaly by jednotlivé zorganisované sbírky v ní vedle sebe nesplynulé a musily by zůstati, jestliže by se nechtěly vzdáti svého zvláštního účelu, к vůli němuž přišly na svět A což další a stálý vzrůst jejich? Nejspíše dalo by se snad provésti jakési vyrovnání sbírek našich museí, přenésti z jednoho, co lépe by bylo na místě v rámci druhého, za obapolné shody a s výhradou vlastnictví, ale to se týká jiných orgánů, nežli je velkoměstská komise.«
@----------
Průmyslové Museum v Chrudimi súčastní se rakouské výstavy v Londýně kolekcí moderních háčkovaných krajek a bílých výšivek, к nimž byly nově vypracovány nákresy na základě českých lidových motivů výzdobných.
@----------
Průmyslové Museum Podkrkonošské v Hořicích otevřelo v dubnu výstavu chrvatských lidových výšivek a krojových součástí, jež předvádí nejen výrobky starší nýbrž i moderní.
Vychází péči publikační komise Společnosti Národopisného Musea Českoslovanského (dr. J. Jakubec, dr. A. Kraus a dr. J. Polívka), nákladem Společnosti NMČ. a za vydavatelství a odpov. redakce prof. dr. J. Polívky. — Papír se skladu České společnosti pro_obchod a průmysl papírnický G. Wiesner, Duífek & spol. v Praze. — Tiskl Alois Wiesner, knihtiskař České Akademie císaře Františka Josefa I. pro vědy, slovesnost a umění v Praze.
|