Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 254

Občiny, cesty obecní, kommunikace v nejbližším okolí, Vývoj historický znázorní se některými typickými příklady. Znázornění podle charakteristických pásů; na př. Podkrkonoší, Orlické hory, »Zlaty pruh,« Hanácko, Valašsko a j. IV. Typy stavení hospodářských, hlavně se zřetelem na rozdělení celého stavení, podoba dvora, umístění jednotlivých budov, stavení obytného, chléva, špejcharu, stodoly, kolen, studně, hnojiště, hnojůvky, atd. Všude zároveň pohledy dovnitř, aby bylo viděti zařízení atd. *) V. Zaměstnání zemědělského obyvatelstva. A. Zaměstnání venku v přírodě. Zemědělci při práci od jara do podzimu v rozličných krajinách, na horách, v kraji, atd. Způsob práce zemědělské. Způsob práce v každém oboru zase samostatně, na př. zpracování lnu, konopí, obilnin atd., senoseč, žně, vinobraní, atd. Vinařství, chmelařství, zahradnictví, lesnictví a j. Zpracování dříví v rozličných krajinách, jako kácení stromů, doprava jeho, zdělávání dříví, atd. Honba a lov. — Včelařství.

Po případě se sem připojí hospodářský průmysl: mlynářství, bývalé vaření piva, pálení slivovice na Valašsku a jinde, ovocnářství, atd. Dále lomy, hornictví a hutnictví, cihlářství, sklářství, kamnářství, hrnčiřství atd.**)

B. Zaměstnání doma. Ve stodole, na sýpce, v chlévě, v sušírně (zpracovávání lnu, sušení ovoce), dělání šindele, došků; stoupy к dělání krup, ruční mlýnky, výroba domácích potřeb dřevěných. Ve světnici: kuchyně a náčiní její: pečení chleba, koláčů, atd., výroba másla, tvarohu, sýra, atd. Předení, draní peří, dělání louče, pometel, pošívání cepů, křesadla, troudníky, svícny, atd.***)

C, Domácí výživa v rozličných krajích, na horách, v krajích, v neděli, ve všední dni, o posvícení, o pouti, o svatbách, atd. Výživa v městečkách zemědělských, na vsi;

VI. Život rodinný, kulturní, sociální. Venkovská škola kočující po staveních, písmáci, atd. Osvětlení poměrů sociálních: robota, povinnost robotni, práce na robotě, výkup z roboty podle půdy selské a podle hlav. — Chudí lidé na podruží a poměr jejich к sedlákům, závazky ku práci, zaměstnání doma а р.+)

Drobné zprávy národopisné.

Pro lidové léčení má důležitost časopis »Český Včelař«. Probírají se vněm jednak staré včelařské zvyky a pověry, jednak dávají se rady, jak medem léčiti různé nemoce. Med jest jedním z nejdůležitějších léčivých prostředků dle přesvědčení: že má v sobě tolik léku, z kolika bylin šťávy obsahuje, jn.. 1906 (ročník XL.!) přinesl srovnávací studii JUDr. V. Melichara »Včela v mythech a podání různých národů«, str. 51 a sl., a Léčení medem (str. 208—211), recepty


*) Provede se modelly. Mnoho vzorů к tomu má již Národopisné Museum Českoslovanské.
**) Znázorní se modely, fotografiemi, v у stavením předmětů samých, nástrojů, nářadí hosdodářského а р., a sice předmětu starších, na př. háků, náko-lesníků, pluhů, bran, vozů, smyků, nářadí mlátícího, čistícího, hrábí, kos, srpů, ručních řezaček, atd.
***) Provede se modely a předměty vystavenými, in t e ri e u г у a podobnými prostředky. V dobách historických osvětlí se toto zaměstnání illustracemi starými v knihách, rukopisech a p.
+) Znázorní se modely, diagramy, osvětlí zápisky hospodářskými a p.

Předchozí   Následující