Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 294

V. Sborník mus. spol.

Stanovy ukládají mus. spol. též »vědecké výklady a hovory«, jakož i vydávání »spolkovych vědeckých zpráv«.

Přednášek několik se konalo dobou ruchu národopisného; některé sice i po něm, ale množství spolků v Meziříčí a konání přednášek jiných nedávají místa zvláštním poučným hovorům musejním. Jak společnost plní úlohu na druhém místě zmíněnou, vidno z článku, jejž uveřejnila ve svém »Sborniku«.

Seznam důležitějších článků dle jednotlivých čísel »Sborniku« buďtež uveden:

Cis. I. 1. Archeologická vycházka na Hostýn, od prof. K. J. Mašky. 2. Některé zvyky a obyčeje výroční, od M. Václavka. 3. Rostliny na Vsacko zavlečené a zde zdivočelé, od J. Bubel у. 4. Poslední portáši na Rožnovsku, od J. V. Nováka.

Čís. II 1. O původe a jméně Valachů, od M. Vác 1 a v к a. 2. Zahrady lidu valašského na Hrubé Lhotě, F. Táborský, učitel na Hr. Lh. 3. Vyšívání v okolí města Val. Meziříčí, Herma Němcová. 4. Z obecních počtů města Val. Meziříčí z r. 1640, Ferd. J. Černocký, odb. uč. 5. Bernard z Žerotína a zřízení jeho našim předkům, daná, Ed. Domluvil. 6. Ze životopisu rodáků valašských Musejní společností sbíraných: Jan Váhala zdokonalitel nářadí rolnického. Dle zpráv Aut. Váhaly, posl. zvěrolék., sestavil Ed. Domluvil. 7. Zpráva o činnosti na Valašsku pro Národ. výst. českoslov., Ed. Domluvil.

Čís. III. 1. O původu a jméně Valachů, Pluskal-Moravičanský. 2. Z jarní květeny na Valašsku, F r. G o g e la. 3. Rozepře poddaných vsackých s vrchností, M. Václavek. 4. Bernard z Žerotína a zřízení jeho, Ed. Domluvil. (Pokrač.). 5. Kamenářství v Poličné, E. Domluvil a St. Bublík. 6. Druh práce lidové a pokus na zvelebenou její, E. Domluvil.

Cis. IV. 1. Z jarní květeny na Valašsku, Fr. Gogela. 2. Hlas rumunský o původu a jméně Valachů, M. Václavek. 3. Obecní úřad Rožnovský před 100 lety, C. Kramoliš, naduč. v Kloboučkách. 4. Seznam purkmistrů atd., v Rožnově, Č. Kramoliš. 5. Hlas rodáka valašského o původu Valachu, J. Orsák-Vran-covský a E. D. 6. Bernatd z Žer. a zřízení jeho (dok), E. Domluvil. 7. Dýmky a obušky perletí vybíjené, E. Domluvil.

Čís. V. а VI. 1. O původe jména »Hukvaldy«, Ferd. Pokorný. 2. Hrabě Mikuláš Pasman z Panasu prodává panství Vsacké hraběti Jiřímu Illešharovi z Illeš-haru r. 1652, M. Václavek. 3. 0 salašnictví na mor. Valašsku (obzvláště na Rožnovsku a Vsacku) Ad. Bayer, kaplan v Brankách. 4. Plťařství, Fr. Prostějovský. 5. Popěvky plťařů valašských, Edm. Sláma. 6. Správa obce Rožnovské v 17. a 18. stol., Č. Kramoliš.

Cis. VII. a VIII. 1. Z květeny Radhoště, Fr. Gogela. 2. Pjťaři na vodě M. Václavek. 3. Poddanské poměry v Rožnově a okolí v 17. stol., Č. Kramo 1 iš.

4. Artykule tovaryšů řemesla ševcovského v Meziříčí a Krásně, F. J. Černocký,

5. Lístek z dějin Meziříčí nad Bečvou, F. J. Černocký. 6. Účet řemenáře z r. 1636, Ferd. J. Černocký. 7. Tkalcovství na Valašsku. Konec plátenictví, počátek mušelínu, Ant. Zámečník z Rožnova.

Čís. IX. а X. 1. Privilegia městečka Rožnova r.„1681 a 1751, Č. Kramoliš. 2. Cech kožešnický v Meziříčí nad Bečvou, Ferd. Jos. Černocký. 3. Křivačkářství. Z úst lidu podává F r. P r o s t ě j o v sk ý. 4. Bělení mušelínu. Tkalcovství na Valašsku, tPokrač), Ant. Zámečník 5. Seznam polních a lučních tratí soudního okresu Val. Meziříčí. Abecedně seřad., Jos. Kuba. 6. Příspěvek ku článkům o »Původe a jméně Valachu«, E. Domluvil.

Čís. XI. 1. Něco o ptactvu v mor. Bezkydech, Jos. Talský 2. Entomologická vycházka na Lysou Horu, J. M. Kadlčák. 3. Z květeny,Smrku a Lysé Hory, Fr. Gogelá. 4. Pozorování tahu ptactva na Valašsku 1901—2, z podaných zpráv, E. Domluvil. 5. Nynější stav ryb v Bečvě Vsatské blíž Meziříčí, E. Sláma.

6. »Dury« na Radhošti a v Pústevnách. Boh. Кramо 1 iš. 7. Tkalcovství na Valašsku. (Dok.), Ant. Zámečník. 8. Seznam purkmistrů, rychtářů a spolu představených^ v Rožnově, Č. Kramoliš.

Čís. XII. 1. Radnice města Meziříčí nad Bečvou a 2. Jména starostů (purkmistrů) města Meziříčí nad Bečvou od konce 16. stol. až do 19. stol., Ed. Domluvil. 3. Nejstarší registra (gruntovní) v Rožnově 1552 — 1695, C. Kramoliš. 4. Listovní památky z Frenštátu pod Radhoštěm, Ed. Domluvil. 5. Z dějin Va-ašských Klobouk. Fr. Václ. Peřinka, с. k. berní adjunkt z Val. Klobouk. 6. Umě-


Předchozí   Následující