Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 63

Na Zbraslavi n Prahy ustavil se Okresní spolek musejní, jenž do oboru svého působení pojal též sběratelskou činnost národopisnou.

@------------

Kočovná výstava moderních dětských hraček vzorkových konala se v prosinci v průmyslovém museu v Chrudimi. „Krása Našeho Domova" к ní poznamenává: Nejvíce zajímala skupina loutkového nábytečku a vkládaných figurek (podle ruských vzorů), které vystavuje odborná škola pro průmysl dřevařský v Chrudimi. Zasluhují zmínky zejména proto, že — ač vkusně provedeny — neodlišují se přílišně ani barvou ani zpracováním od lidových výrobků z blízké Krouné a mohly by tedy ukázati lidovým výrobkům cestu, jak kvalitu lidových výrobků polepšiti, zvláště když v poslední době již několik mladíků z Krouné se vzdělalo na Chrudimské odborné škole.

@-------------

V Německém Brodě chystali okresní národopisnou výstavu pro letní měsíce 1906. Výstavka však se nekonala, pro úplnou téměř neúčast okolí; neboť na ohlášení v krajinských listech i zvláštní vyzvání obecních úřadů, správ škol a farních úřadů došly pouze tři příznivé odpovědi. Většinou zůstalo vyzvání zhola nepovšimnuto, bez odpovědi.

@----------

Městsk, émuseumvRokycanech vydalo loni prvé číslo svých publikací, přednášku prof. dra. J. Máchala o Josefu Čejkovi. Spisek, který zajímavě seznamuje s jedním ze vzácných účastníků prvé drobné práce buditelské v Čechách, zmiňuje se — mimochodem — i o Čejkově poměru к projevům lidového ducha i к literárním snahám národopisným.

@------------

Ve Zbudově, v místnostech školy vystavené na památku Kubátovu, bude zřízeno museum blatského kraje.

@-----------

Pro školní prázdniny 1906 uchystal odbor Českoslovanské Jednoty v Uherském Hradišti výšivkový kurs pro industriálni učitelky. Riditi kurs uvolil se redaktor a sběratel lidových památek p. Fr. Kretz. Úkolem kursu bylo přispěti, aby lidové umělé vyšívání bylo zavedeno do škol při učení ručním ženským pracím.

Ve Vídni zahájil rokem 1906 svoji činnost spolek „Deutsche Heimat" jenž chce pečovati nejen o lidovědné bádání, nýbrž i oživovati některé aspoň lidové zvyky v dnešním životě. Provedl na př. vánoční hru, jež byla uveřejněna v Zeitschrift f. oesterr. Volkskunde (IX., 89, 142) pod titulem Halleiner Weihnachtsspiel, uchystal provedení jiné lidové hry (uveřejněné tamže L, 43, 74 pod titulem Hexenspiel aus Krimml); konečně o prázdninách 1906 kulturně-historickou výstavku německého Pošumaví v Eisensteine, jež — patrně pro účely srovnávací — předváděla i některé památky české ze Šumavy. Předmětů vystavených bylo na 1600, z nichž velká.část je dosud v majetku soukromém.

@--------------

Verein für Landeskunde von Niederoesterreich vypsal před časem cenu na dolnorakouský dialektický slovník. Podáno však bylo jediné dílo, které ještě samo se vyloučilo z ucházení o cenu, neboť bylo pouhou sbírkou materiálu a ne vědeckým jeho zpracováním. Proto nebyla cena udělena, nýbrž byla prodloužena lhůta konkursní o další 2 léta.

@----------

Verein für oesterreichische Volkskunde uvádí ve své zprávě za r. 1905, že pro Museum, které udržuje, nově získal 1148 předmětů (mezi nimi celé kolekce z Krajiny, Istrie, jižních Čech, Moravy, Štýrska a Bukoviny) a25ofoto-grafií a 80 napodobenin. Sbírky obsahují nyní 16.173 předmětů, • jež Museum vlastní, a 3303, jež byly do Musea půjčeny; 1286 fotografií a 226 napodobenin. Knihovna byla rozmnožena o 117 čísel. Příjem činil 15.713,93 kor., z nichž 10.200 bylo subvencí a darů (subvence státní 7000 kor., Obchodní komory dolno-rakouské 800 kor., od kn. Liechtensteina 500 kor. a j.). Vydání bylo 15.526,93 kor., z nichž připadalo 2938,97 kor. na musejní a knihovní nákup. Členů spolku resp. abonentů časopisu, jejž Museum vydává, bylo 611; z nich bylo 161 škol a školních, knihoven, z nichž pro 102 prostředkoval odebírání с. k. školní knihosklad. I co do návštěvy věnovaly školní úřady vídeňskému národopisnému museu vhodnou pozornost. (Hromadné návštěvy žactva pro školy odborné a pokračovací byly přímo


Předchozí   Následující