Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 116

polí scelených, nescelených a kopaničárských; modele luk na senníky, modele vinohradů s presovnami; modele různých mandelů (křížových na rež a jiných na ječmen), kupek, ostreví na sušení sena a jeteliny, pokosů, hrstek, snopů, za-víjánek, otepí á pod.; modele studní, jich srubů, vahadel a kol na vytahování vody z hlubokých studní, kliky na tažení vody z plytkých, čerpadel, napajedel a p. Výčet pě Praskův, jenž stále zcela zapadá do programu, který si v tomto směru vytknulo Národopisné Museum, je podrobnější také, pokud jde o řemesla, spojená bezprostředně s zemědělstvím. Tak na př. doporučuje model kovárny, model milíře na dřevěné uhlí, kolomazné peci jednoduché i vysoké; zabírá do-programu čtení selského lidu a jeho zvyky, obyčeje a léky; zde mimo jiné upozorňuje: na obchůzky hranic (doušky) a hraničná znamení: stromy, kamení, kopce (asi desatero kopců s různým obsahem, modele průřezové); — valné hromady, (model): sousedé dle desátků roztříděni (sousedské džbány na pivo a víno jsou dochovány); — chránidla od zlého: domácí požehnání, kříž sv. Zachariase, kříž sv. Benedikta, zažehná.vadla; — oblíbené byliny léčivé a recepty od nemocí; herbáře (zvi. pro léčení dobytka).

@----------

Metropolitní kapitola u sv. Víta na hradě pražském pomýšlí na zřízení vlastního musea, ve kterém soustřediti se mají veškeré památky kapitolní a tone j en věci, týkající se správy duchovní a života náboženského, nýbrž všechny památky kulťurně-historické (lidopisné a pod.) i hospodářské (na př. památky staré zemědělské výroby).

@----------

Hradecký Kraj (IV., 35) počíná uveřejňovati stručné dějiny městského musea v Jaroměři. Myšlenka založiti v Jaroměři museum vznikla již r. 1879-bezprostředně po místní výstavce starožitností, na niž bylo sebráno 713 předmětů. S realisací její však se počalo teprve r. 1883, kdy podán návrh a vydáno provolání o založení musea. Prvé náklady nesly na museum městská spořitelna, obecný důchod a občanská záložna. O dvě léta později, r. 1885, bylo již museum převzato do obecní správy a bylo umístěno v nové tehdy obecní budově. Téhož roku čítá Jaroměřské museum městské již 4139 čísel, z nichž 2371 tvořilo sbírku archeologickou, 734 sbírku přírodnin a 1035 bylo knih. V době té j ako sběratel musejní byl nejvíce činný p. J. Duška z Josefova.

@-------------

Průmyslové museum v Hořicích podalo před plným rokem městské radě-žádost, aby bylo poměštěno. Správa města do roka nenalezla času, aby aspoň odpověděla. Jediné, co učinila, bylo, že stanovy musejní odevzdala právnickému odboru, aby je prohlédl a podal své dobré zdání. Právnický odbor však se v běhu celého roku vůbec ani nesešel resp. ani nebyl svolán!

@--------------

Městské a okresní museum zakládá se právě v Příbrami, která jako staré horní město má jistě dosti památek kulturně historických.

@------------

Moravské museum umělecko-průmyslové v Brně mělo v r. 1906 členů všech kategorií 260. Návštěva musea byla četná, dostoupila čísla 41.479. Ovšem největší poměrně počet návštěvníků šel na účet dočasných výstav, jichž bylo v museu pořádáno osm. Mimo to byly uspořádány 3 výstavy kočovné, jež prošly sedmi moravskými městy. Dále pořádáno bylo 11 přednášek, z nichž pouze 4 byly české! К přednáškám pojil se jeden kurs o 12 večerech a 9 kursů odborných.

@---------


Předchozí   Následující