Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující

směru zřetel к hromadným návštěvám školním potud aspoň, že nabídla pro školní knihovny darem po exempláři svého obšírného Průvodce, aby učitelé, doprovázející žactvo předem se mohli na výklad připraviti. Museum navštívilo 2850 osob platících vstupné a 6775 osob přišlo v době volné návštěvy. V celku prohlédlo z r. 1906 musejní sbírky 9625 návštěvníků.

V dalším starala se rada musejní o rozmnožení počtu členů společnosti a to ne bez úspěchu. Vlivem vydávání musejní revue přibylo 114 nových členů činných, jichž bylo úhrnem 504 (z nich 10 volných); členů přispívajících přibylo 5, takže jich bylo celkem 19. Byly to: Rolnický vzáj. pojišťovací ústav v Praze, Občanská záložna na Smíchově, Okresní výbory: v Bělé р.Bez., v Berouně (K50—), v Čes. Brodě (K 50—), v Nov. Bydžově, v Jaroměři, v Jičíně, v Klatovech, v Libáni, v Mnich. Hradišti, v Rakovníku, v Rokycanech, v Sedlčanech, v Slaném, v Unhošti, na Kr. Vinohradech, na Zbraslavi a na Žižkově. Členem dopisujícím zvolen byl zdrav, rada prof. A. Lissauer v Berlíně, jenž volbu ochotně přijal, při čemž zvláštním listem ocenil význam Společnosti Národopisného Musea Českoslovanského a její dosavadní práce. Úmrtím ztratila Společnost ze členských řad mimo ty, jež uvedla již výroční zpráva minulá, v r. 1906 ještě pp. a pí.: Ferd. Hausu, okr. tajemníka na Smíchově, A. Hudečkovu, vdovu po revidentovi na Žižkově, cis. radu a arch. V. Nekvasila v Karlině, Fr. Schwarze, řed. kane. okr. výboru v Plzni a posl., jejichž přízně národopisnému snažení českému vděčně pamatuje. Mimo to ze členů zakládajících ztratila Společnost NMČ. šk. radu pana Fr. Bartoše, jehož významu bylo zvláště vzpomenuto v Národopisném Věstníku.

Na podporách, pokud nebyly kvitovány v seznamu členském, uveřejněném při Národopisném Věstníku I., č. 9,, 10. а П., č. 1., 2., dostalo se Národopisnému Museu od sl. Akademie u Fleků (K 10—), sl. Všeobecné Záložny a sl. Obchodní záložny v Praze (K 10—), sl. okr. výboru v Netolicích (K 40—, jako IX. lhůty na příspěvek člena zakládajícího), sl. Občanské záložny ve Slaném (K 20—), sl. Okr. výboru v Plzni (K 250—, jakožto II. lhůty na příspěvek člena zakládajícího), sl. okr.'Výboru v Hradci Kr. (K 100—, jakož I. lhůty na příspěvek zakládajícího člena), sl. okr. výboru ve Zbiroze (K 5—), sl. městské rady v Libochovicích (K 5—). Hlavní hmotnou oporou ovšem i v roce minulém zůstaly pro Společnost N. M. Č. subvence korporací a ústavů veřejných: subvence státní (K 5000—), zemská (K 6000—), sl. kr. hl. města Prahy (K 2000—), sl. obchodní a živnostenské komory v Praze (K 500—), sl. I., И. а IV. třídy České Akademie (K 600—). Nově poskytly subvenci na účely Národopisného Musea sl. obchodní a průmyslová komora v Plzni (K 200—) a sl. městská rada v Plzni (K 100—) a na oddělení zemědělské retrospektivy vys. с. k. ministerstvo orby (K 2000—) a velesl. zemský výbor pro kr. České (K 3000—, jež ovšem byly vyplaceny teprve v lednu 1907). .

Rada Společnosti všem, kdož poskytli Národopisnému Museu podpory finanční, kdo pamatovali na sbírky musejní a na knihovnu dary vhodného materiálu, a všem, kdož jakkoli jinak: osobní intervencí neb prací Museu prospěti se snažili, všem těm vzdává nej vřelejší díky.

Agenda kancelářská byla za uvedeného stavu činnosti ovšem poměrně obsáhlá, tak že vykazuje 1308 dopisů došlých a 5398 dopisů odeslaných.

V radě, která řídila správu Společnosti N. M. Č, zasedali v r. 1906 pp. univ. prof. Dr. J. Matiegka jako předseda, univ. prof. dr. A. Kraus, místopředseda, tov. A. Häusler, pokladník, doc. čes. univ. Dr. V. Tille, jednatel,


Předchozí   Následující