malovaná, mísa modře malovaná z r. 1848 z Něm. Kynic, 5 talířků z Uh. Slovenska, 4 kusy hliněných hraček z Davle, čepec bílý, tulový, čepec bílý, plátěný, šátek bílý, tillový, vyšívání ze šatky, šátek bílý, plátěný/ dýnko s čepce Lanžhotského, čepec stříbrný, pruh z koutní plachty, bíle a černě vyšitý, čepec z Bošáce, límce bílé z Trenč. Teplic, límec žlutě vyšitý, límec drapově vyšitý, čepec z Trnavy, bílý, šátek z Čataj, úvodnice bílá tulová, zlatem vyšitá, 2 krajky bílé, paličkované, čepec pestrý od Lubiny, rukávce pestré, 2 výšivky z čepce, dva konce z úvodnice, aplikace na tillu, 4 bíle vyšívané košile z ostrova Pago, šatka z ostrova Pago, krajka bílá, pruh z úvodnice hanácké, pruh bílý z koutnice z Trnavy, rukávce stříbrem a žlutým hedvábím vyšívané z Uh. Slovenska, tacle k nim a rukávce s taclem černě a zlatem a stříbrem vyšívané rovněž z Uh. Slovenska, bíle vyšívaný pruh z Uher. Slovenska, 2 pleny české z Blatska, 2 čepce pestře vyšité z Bacúcha, 2 zástěry tkané, 2 zástěry křížkově vyšité, dečka křížkově vyšitá, tacle к rukávcům, pokrývka křížkově vyšitá, pestrá, rukávce pestře vyšité ze Slovenska, límec černě vyšitý s krajkou, 2 čepce nové, bíle vyšité z Frenštátu, šátek na hlavu, 2 kusy krajky bílé, límeček, jihočeská plena bíle vyšitá, 41 kusů lidových hraček pražských z mikulášského trhu a ze Skašova, úl dřevěný z Jevan, pistol huculska, 3 přezky huculské, 15 kusů obětních figurek, sekyrka s topůrkem z r. 1812, mosazné závaží z r. 1745, 4 kusy loutek (hračky) ze Šaryšské stol., obraz P. Marie z Brněnska, obraz sv. Kateřiny z Brněnska, figurky к jeslím, jesle staré s oltáříkem, pluh jihočeský, 3 kraslice z Kladrub, 6 kusů dřevěných pražských hraček. — Mimo to byla do Musea zapůjčena: Od p. prof. Chotka krásná, vykládaná fujara z Cerová. — Výměnou dostaly se Národopisnému Museu od p. prof. L. Niederla v Praze 2 džbánky a 3 talíře z Uh. Slovenska a od p. A. Kmete z Turč. Sv. Martina dřevěný had ke koledování o Vánocích.
Předměty nově získané byly vesměs zapsány v stálý pravidelný inventář, jenž dospěl č. 18.323. Mimo to bylo počato se sestavováním podrobného, špeciálneho inventáře figurin; sinventováno je takto 42 figurin ze 105, jež jsou v musejních sbírkách.
V knihovně bylo zařazeno dalších 106 čísel, takže čítá nyní 1420 čísel o 2194 svazcích- Dary knih vzpomněli sobě musejní knihovny zejména major v. v. p. J. Slavík, který daroval všechny dosud vyšlé ročníky předního německého lidovědného časopisu Globus a vzácný dar svůj dovršuje ještě tím, že poskytuje musejní knihovně i ročníky běžné, jakmile jsou ukončeny. Daroval tak Národopisnému Museu celkem 89 svazků cenného odborného díla. Mimo to darovali některé knihy pí. B. Hoblová, pp. J. Holeček, spisov., prof. K. Chotek, dr. H. Jireček ryt. ze Samokova, ass. J. Naumann, prof. dr. L. Niederle, prof. dr. J. Polívka, škol. rada F. A. Slavík, pí. Aug. Šebestová, pp. doc. dr. V. Tille, prof. dr. J. Zubatý a Aug. Žalud. Mimo to poslány byly některé knihy, zvláště místní monografie, o něž Společnost Národopisného Musea žádala upozorněním v novinách, bez označení jména dárcova. Konečně dostávají se musejní knihovně i re-censní a výměnné výtisky, jež docházejí na redakci Národopisného Věstníku Českoslovanského.
Pokud jde o n á v š t ě v u musea, snažila se rada, aby sbírky musejní nebyly návštěvníkům mrtvy, nýbrž aby dle možnosti byly oživovány slovným výkladem. Zde přirozeně starala se předem o dny návštěvy nejčetnější, o dny svatojanské, kdy musejní assistent podával v určitou hodinu návštěvníkům stručný výklad o sbírkách musejních. Mimo to obrátila rada v tomto